znak SLSeverské listy

           

 

Dánský princ Joachim se podruhé oženil
foto archiv

Dánský princ Joachim se oženil. Vzal si 32letou Francouzku Marii Cavallierovou. Ta sňatkem s osmatřicetiletým šlechticem získala titul „její královská výsost princezna Marie“.

Dánský princ Joachim se oženil s Francouzkou Marií Cavallierovou. Mladší syn královny Margrethe II., který je čtvrtým v pořadí na následnictví trůnu, vstoupil do svého druhého manželství v kostele z osmého století v městečku Møgeltønder na jihu Jutska. Dvaatřicetiletá novomanželka získává sňatkem s osmatřicetiletým dánským princem titul „její královská výsost princezna Marie“ a dánské občanství. Původem katolička také přestoupí na evangelicko-luteránskou víru, která je v Dánsku státním vyznáním.

Druhá svatba Joachima měla na rozdíl od první pořádané s velkou pompou soukromý charakter. Pozváno na ni bylo jen 300 hostů, tedy polovina oproti více než 600 svatebčanů při Joachimově svatbě s princeznou Alexandrou v roce 1995. Dnes přijeli především členové skandinávských královských dvorů. Po obřadu se konala soukromá svatební hostina na nedalekém zámku Schackenborg, kde princ sídlí.

Za vyzvánění zvonů uvítal Joachim oblečený do slavnostní uniformy příslušníka pěchoty snoubenku Marii zářící v elegantních svatebních šatech. Nevěstu zdobil diadém, který jí darovali její budoucí královští tchánové.

K poctě budoucích novomanželů zazpíval dětský sbor a za náboženských zpěvů pak pár oddal protestantský biskup Erik Norman Svendsen před svědky, jimiž byli oba Joachimovi synové sedmiletý Nikolai a pětiletý Felix.

Joachim se v dubnu 2005 rozvedl po desetiletém manželství s princeznou Alexandrou pocházející z Hongkongu. Ta se později vdala za dánského fotografa. Matka dvou Joachimových synů na princovu druhou svatbu nebyla pozvána. Joachim a Alexandra, jejichž rozvod byl prvním v královské rodině po 160 letech, mají syny ve společné střídavé péči.

Slavnost, kterou od rána přenášely dvě dánské národní televize, zcela ovládla Møgeltønder. Městečko s pouhými 895 obyvateli, ležící jen pár kilometrů od hranic s Německem, propadlo svatebnímu nadšení. V očekávání svatebčanů a významných hostů ho obyvatelé vyzdobili prapory, květinami, srdíčky a dalšími svatebními symboly a v hojném počtu lemovali jeho hlavní třídu, aby urozené svatebčany spatřili na vlastní oči spolu s tisíci návštěvníky, kteří přijeli za stejným účelem.

Princezna Marie bude už druhým francouzským zástupcem v dánské královské rodině. Z jižní Francie pochází královnin manžel, princ Henrik. Jméno si hrabě Henri Laborde de Monpezat změnil po sňatku s nynější královnou Margrethe v roce 1967.

Princ Henrik se v posledních letech netajil s tím, že se cítí být v dánské monarchii nedoceněn. Je sice královniným manželem, nesmí ale používat titul král, a v královnině nepřítomnosti novináři obvykle automaticky označují za jejího náhradníka staršího syna korunního prince Frederika, i když je jeho otec přítomen.

Nové dánské princezně Marii naproti tomu zatím podobné pocity očividně nehrozí. „Nebylo snadné ji získat. Je svá, dokonale svá a takovou bezpochyby zůstane. Toho si na ní cením nejvíce,“ řekl princ Joachim.

„Těším se především na to, že se stanu Joachimovou manželkou. To s princeznou je až druhořadé,“ řekla nevěsta před svatbou v jednom televizním interview. Dány si princezna Marie získala i svými přátelskými a mile normálními slovy o svém vztahu k Joachimovým synům z prvního manželství: nebude se prý nikdy snažit vytlačit jejich matku z její role, jinak se ale bude ze všech sil snažit získat jejich náklonnost.

čtk, 24. května 2008

v Severských listech publikováno

Internetové odkazy

Dánská královská rodina

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,79   hodnoceno: 29 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.944.227 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.183 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.116.27
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20231105.233934
2017:346 • 2018:433 • 2019:304 • 2020:315 • 2021:229 • 2022:175 • 2023:78 • 2024:89