znak SLSeverské listy

           

 

Švédská korunní princezna Victoria


Fotka (hodně) z mládí

Na rozdíl od paní královny princezna
Victoria (holčička vlevo) přece jen
vyrostla.

Klobouky a královský dvůr
vždy patřily k sobě.

Narodila se 14. července 1977 a její celé jméno zní Victoria Ingrid Alice Desireé. Korunní princezna je absolutně nejfotografovanější třicetiletou dívkou ve Švédsku.

Táta král o ní říká, že je otevřená, veselá a ambiciózní. Maminka královna zase, že je čestná, přímá a zvídavá. Kamarádkám připadá spontánní, přirozená a pozorná. Milá. A také upovídaná, alespoň v soukromí nebo ve společnosti, kde se cítí bezpečně. Nebojí se projevit své mínění. Její okolí oceňuje, že princezna nehraje divadlo a nepřetvařuje se. Usmívá se, protože to tak myslí. Klade otázky, neboť ji zajímají odpovědi, a setkává se s lidmi, protože to pro ni má význam.

Jako korunní princezna i budoucí královna má pochopitelně různé povinnosti, nosí přepychové róby a drahocenné klenoty, dvorní etiketu ovládá do posledního detailu. Nikdy však nedělá rozdíly mezi lidmi.

Rodiče kdysi rozhodli, že jejich prvorozená dcera bude vyrůstat tak běžně, jak jen to bude možné, a tak jí první léta v „normální“ škole v Brommě umožnila objevovat svět z nekrálovské perspektivy, a to i přesto, že před třídou vždy seděla ochranka. Toto ji, zřejmě více než cokoli jiného, zformovalo v praktickou a veselou dívku, a asi také proto si za partnera vybrala Daniela Westlinga – úplně obyčejného chlapce.

Victoria má v sobě cosi, pro co si ji snadno oblíbíte. Větší distanc zachovává jen, když podává ruku, kterou napřahuje neobvykle daleko od sebe. Je to její způsob, jak zabránit tomu, aby se k ní někdo dostal příliš blízko.

V soukromí je však vřelá, ráda objímá kamarádky a otevřeně dává najevo lásku k Danielovi, když ho drží za ruku nebo líbá na tvář. A on jí oplácí kultivovaností a spolehlivostí. Nikdy o své přítelkyni nemluví s nikým jiným než se svými přáteli. Oba mají týž pohled na svět, spoustu společných zájmů i námětů k povídání. Dokáží sedět dlouhé chvíle nad šálkem čaje. Po pěti letech má Daniel pochopení pro specifika Victoriina života a je připraven sdílet jej s ní. Oba se nadšeně věnují sportu a mají stejnou představu o strávení volné neděle: napřed jogging a pak dobrý film. A také něco chutného z královské kuchyně. Velmi dbají na zdravou výživu. Vaří-li Daniel, tak to určitě nebude tučná omáčka ani zapékané brambory, a to i přesto, že Victoria tak striktní není.

Prostě se zdá, že jsou pro sebe stvořeni. A co je nejdůležitější – Daniel není oslněn královským dvorem. Pouze si zvolil praktické a přirozené děvče, které se mu líbilo.

Victoria nedokáže dlouho nečinně sedět, to zdědila po otci. Alespoň hází klacky psům, pleje záhony nebo si jde popovídat do kuchyně. Také tráví dost času s Danielem v tělocvičně. Jejich společný život je úplně obyčejný. Sedí u kuchyňského stolu v Danielově domku v Östermälmu a pijí čaj. Jdou ven s přáteli, dívají se na film, procházejí se se psem, jezdí na kole. Vždy však mají ochranku.

Victoria není žádná princezna na hrášku, která vyžaduje luxus a extra zacházení. A miluje Drottningholm. Tady, ve svém světle zařízeném dvoupokojovém bytě si může v klidu vychutnávat snídani při četbě ranních novin, s třpytivým jezerem Mälaren před okny.

Na Drottningholmu pořádá královna Silvia pravidelné nedělní obědy, které jsou pro její děti příjemnou povinností. Jsou zvány se svými partnery. Při dobrém jídle se probírají události uplynulého týdne. Někdy se ke sporáku postaví i sám král a připraví něco dobrého. Jeho specialitou je sýrové sufflé.

A co jste o princezně Victorii ještě nevěděli?

* dává přednost čaji před kávou,
* vždy nosí v kabelce balzám na rty,
* na levém prsteníku nosí prsten od otce,
* mluví anglicky s americkým přízvukem,
* nemluví portugalsky, ale umí zazpívat pár brazilských dětských písniček,
* nikdy necestuje bez malého digitálního fotoaparátu,
* v létě je nadšenou včelařkou,
* často děkuje za dárky, potlesk či gratulace po asijském způsobu se sepjatýma rukama a krátkým úklonem hlavy,
* dobře maluje, ale nechce svá díla veřejně vystavovat,
* dva a půl roku žila v USA, studovala na Yale,
* je silně věřící,
* nejradši nosí vlasy svázané do culíku,
* dává přednost hnědé barvě,
* má řidičský průkaz, ale většinou ji vozí ochranka,
* velmi ráda tančí,
* když má volno, nosí džíny a triko,
* střídá brýle a čočky.

Měří 168 cm a má pěknou postavu. Umí dobře chodit na vysokých podpatcích. Musí se vždy umět přizpůsobit situaci i dvornímu protokolu, vědět které příležitost vyžadují klobouk a které šerpu i to, nakolik může mít vystřižený dekolt.

Naštěstí existují i situace, kdy také princezna může být uvolněnější. Když jsou královské povinnosti vyřízené, rychle shodí róbu a střevíčky a obleče si oblíbené džíny.

Až přijde čas, stane se čtvrtou švédskou královnou.

Na základě článků ze švédského tisku
zpracovala Renata Budilová, 10. září 2007
foto archiv Severských listů

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,46   hodnoceno: 57 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.882 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.154 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20231105.233934
2017:322 • 2018:338 • 2019:241 • 2020:106 • 2021:87 • 2022:45 • 2023:36 • 2024:21