znak SLSeverské listy

           

 

Annie – další popová hvězda ze Skandinávie


foto archiv

Od časů Björk platí, že severskou hudbu se vyplatí bedlivě sledovat. K objevům z norského Bergenu, odkud pocházejí skupiny The Kings Of Convenience a Royksopp, přibyla zpěvačka Annie. Její album Anniemal (Warner Music 2005) přináší směsici decentního popu a taneční hudby.

Annie pochází z přístavního města Bergenu, kde se narodila před 25 lety jako Anne Lilia Berge-Strand. Do světa hudebního průmyslu vstoupila jako partnerka Tore Kroknese, spolupracovníka The Kings Of Convenience. Díky debutovému singlu The Greatest Hit sestavenému z fragmentů Madonnina hitu Everybody a soulové klasiky ze 70. let od kapely First Choice poprvé zaútočila na norské taneční parkety. Podepsala nahrávací smlouvu u progresivní norské společnosti Tellé a začala natáčet desku. Uprostřed práce na nových nahrávkách ale její přítel Kroknes, trpící srdeční dysfunkcí, zkolaboval a po roce na nemocničním lůžku zemřel. Na desce ho připomíná kromě písní, pod nimiž je podepsán, také závěrečná balada My Best Friend a hlavně Heartbeat, téměř dokonalý tříminutový „popsong“ o radosti z rytmu, tance a hlavně života.

Mírně výstřední Seveřané

Po Kroknesově smrti se dlouho rozmýšlela, jestli se k hudbě vrátit. Nakonec se rozhodla desku dokončit přesně v duchu Kroknesova plánu. Seznámila se s Richardem X, anglickým producentem, který na sebe upozornil jako tvůrce pirátských internetových remixů, jež slavily větší úspěchy než originály. Právě jemu se připisuje současný úspěch svůdného revivalu electro popu, v jehož intencích se odvíjí i jeho spolupráce s norskou zpěvačkou.

Richardovy skladby jsou zároveň retro a zároveň zní velmi moderně, stejně jako chladné rytmy z naoko primitivních syntezátorů tvořící rafinovaný disco groove Chewing Gum, který Annie poprvé vynesl do britského žebříčku. V jiné Richardově skladbě Me Plus One připomíná jemně naivním vokálem australskou popovou princeznu Kylie Minogue, je ovšem na míle odvážnější a opravdovější.

Dalšími spolupracovníky Annie jsou ale už seveřané. Projekty jako The Kings Of Convenience, personálně spříznění Bel Canto a Rokysöpp nebo sdružení Jaga Jazzist naplňují ideály mírně výstředních seveřanů, kteří servírují Evropě propracovanou hudbu, dýchající nepopsatelnou atmosférou nekonečných chladných nocí. Pokud bylo album Melody A. M. skupiny Royksopp vlajkovou lodí norského tanečního popu, pak Anniemal je dalším krokem směrem k světovosti této hudební scény.

Globální hvězda internetového věku

Album zpívané v angličtině vyšlo v Norsku loni v létě, nemalá část nákladu putovala do Evropy a Ameriky za jejími fanoušky, kteří odmítli čekat na vydání ve svých zemích. O popularitu se tam starali hudební publicisté na internetových blozích a osvícených hudebních serverech. Jeden z nejrespektovanějších, americký Pitchofork.com, skladbu Heartbeat dokonce vyhlásil nejlepším singlem roku 2004. A to i přesto, že skladba mimo Norsko oficiálně vyšla až v březnu letošního roku. Annie se tak pravděpodobně stala jednou z prvních globálních hvězd, které za popularitu vděčí šuškandě na internetu.

Annie zatím stojí v cestě k obrovskému úspěchu paradoxně její inklinace k popu. Hrou s popkulturními odkazy komplikuje bezproblémovou image hvězdy pro MTV, navíc Anniemal bude pro obyčejného fanouška popu příliš netradiční, pro alternativce naopak příliš houseové a taneční. Kdo tyto bariéry dokáže překonat a otevře uši i mozek, bude odměněn vynikajícím zážitkem.

Karel Veselý, LN, 31. března 2005

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


jméno: webmaster

[1.9.2010 – 21:38]

Komerční oznámení do diskuse nepatří!

Přejete-li si umístit na naše stránky komerční inzeráty, kontaktujte nás - viz též www.severskelisty.cz/inzerce
NAVÍC - slušnost praví, že byste měli uvádět správný mailNEVHODNÝ PŘÍSPĚVEK ZABLOKOVANÝ ADMINISTRÁTOREM

jméno: kamilla  (autor příspěvku zadal svůj e-mail)

[1.9.2010 – 15:34]

muzikál popovýZobrazeny 2 diskusní příspěvky.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.358 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.109 sec. • www.severskelisty.cz • 44.201.97.0
file v.20230419.185238 • web last uploaded 20231105.233934
2017:174 • 2018:109 • 2019:75 • 2020:51 • 2021:67 • 2022:131 • 2023:31 • 2024:9