Hranice evropských států stále existují a panuje na nich přiměřený režim. Nejsou však pro nás zdaleka tak nepřekročitelné jako v dřívějších dobách. Otvírá se tak možnost častějších cest do zahraničí třeba za zajímavými sportovními nebo kulturními zážitky. Některé naše media, např. Hospodářské noviny, přinášejí informace o zajímavých kulturních počinech u našich sousedů. Z poslední doby přinášíme čtenářům výběr těch akcí, které se konají v některých severských městech.
Návštěvníci helsinského Muzea finské architektury mají jedinečnou možnost seznámit se s dílem jednoho z nejvýznamnějších soudobých architektů, Američana Franka O. Gehryho, libujícího si v kinetických tvarech budov. Na výstavě je prezentována jeho poslední významnější práce Walt Disney Concert Hall pro filharmonii v Los Angeles. U nás je spojován zejména s nárožním domem na pražském Rašínově nábřeží, nazvaným pražském Tančícím domě. Dětští návštěvníci mohou v rámci Dětského atelieru modelovat své nápady inspirované výstavou. Výstava trvá do 17.listopadu 2002.
Finské vědecké centrum Heureka připravilo ojedinělou expozici o létání „Leť!“ Výstava ukazuje teoretické základy a vývoj leteckých technologií od prvopočátků létáni na letadlech a připomíná blížící se výročí prvního letu bratří Wrightů v roce 1903. Kromě jiného si mohou návštěvníci vyzkoušet let na simulátoru civilních i vojenských letadel, nebo se zúčastnit soutěže o sestavení nejlepšího papírového modelu, nebo o nejlepší dálkově ovládaný model.
Mezi speciality patří vystavený helibike, na kterém je dovoleno si vyzkoušet vznést se vlastní silou (s pomocí malého motoru). Na obsahu a exponátech výstavy, která potrvá do 6. ledna 2003 se podílel národní letecký dopravce Finnair a Finské letecké muzeum.
Jména slavná i méně známá, autoři z oblasti malířství i literatury – ti všichni se vejdou pod název výstavy Avantgarda 1909 až 1919, která je do 19. ledna příštího roku přístupná ve Státním uměleckém muzeu v dánské Kodani. Vystavena jsou díla Pabla Picassa, Vassilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera a dalších. Tuzemské příznivce umění by mohli zajímat u nás nepříliš známí příslušníci dánské avantgardy.
Pavel Dobrovský, 2. října 2002
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552