foto: Knut Bry/Tinagent, Metro
Přístavu ve Stavangeru by mohla v příštích letech dominovat nová budova koncertního sálu. Radnice ve stotisícovém městě na jihozápadě Norska je svému orchestru příznivě nakloněna a ropa dává zemi peníze na podporu její kultury.
Stavangerský symfonický orchestr, podobně jako město, má rostoucí ambice. Nemá nouzi o dobré nápady, jak tradičními i méně obvyklými hudebními programy a vlastní prezentací trvale přitahovat publikum, a orchestr postupně získává i mezinárodní renomé. "Soutěžíme v hudbě s Oslem, Bergenem i Trondheimem," říká o čtvrtém největším městě v království představitelka jeho profesionálního orchestru. Například na mezinárodní festival do Griegova rodiště Bergenu stavangerští nedostanou pozvání zdaleka každý rok.
Norská tělesa se však vedle soupeření pokojně střídají třeba v pravidelných rozhlasových vysíláních. "Vážnou hudbu a přenosy poslouchá mnohem víc lidí, než bychom předpokládali – až deset procent obyvatel. Nový sál bychom potřebovali kvůli akustice, počtu míst a většímu zázemí a kvůli tomu, abychom mohli uvádět i operu," prozrazuje ředitel Landmark. Orchestr také po Brüggenově a Dmitrijevově éře hledá šéfdirigenta.
Recept na úspěch u hráčů i u publika, na inspiraci a potěšení má vedení jednoduchý: chce, aby tento týden nebyl stejný jako minulý a jako příští. A hudebníky představuje veřejnosti jako normální lidské bytosti…
Z úrovně regionálního významu k velkoměstskému profilu pomáhá orchestr v dosud příjemně malém Stavangeru po léta úspěšně dostávat i skupinka českých hudebníků kteří se tam usadili. Jsou mezi houslisty a cellisty i mezi hráči na dechy. Českou kulturu tito norští občané nijak nezdůrazňují.
Dvořák, který nicméně nemůže na podzim chybět hned v úvodním programu, je podle ředitele tak mezinárodní autor, že si každý myslí toho mohu dirigovat. "Naši čeští kolegové s tím však občas mívají špatné zkušenosti. Jsme proto rádi, že nám sezonu zahájí v září dirigent Libor Pešek," ukazuje Landmark chystané programy.
O dva týdny později pak orchestr zavítá na festival Pražský podzim a na Slovensko a do Polska. Na export má pochopitelně výhradně skandinávskou hudbu – Griega, Sibelia a Sæverda.
Petr Veber, zpravodaj čtk, LN 30. června 1999
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552