znak SLSeverské listy

           

 

Finové a Švédové na Světu knihy 2010

Svět knihy 2010 – knižní veletrh v Praze

Ve dnech 13. až 16. května 2010 se již tradičně na Výstavišti v pražských Holešovicích koná 16. Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Jde o čtyřdenní svátek knížek a literatury z celého světa. Letos je hlavním tématem literatura pro děti a mládež „Rosteme s knihou“. Druhé nosné téma je „Literatura s sbližování kultur. Tato témata jsou vybírána především s ohledem na atraktivitu a předpokládaný zájem široké veřejnosti a nabízejí programovou inspiraci vystavujícím nakladatelům.

Již tradičně se veletrhu účastní i vystavovatelé ze zemí a regionů evropského Severu – tentokrát je to Finsko, Island, Švédsko a všechny tři pobaltské státy (Estonsko, Lotyšsko a Litva). Na programu dále spolupracují Evropská literární centra a organizace sdružené v rámci projektu EU Literature Across Frontiers, EUNIC – síť evropských kulturních center, Dům národnostních menšin, Katedra romistiky UK, Muzeum romské kultury, zahraniční kulturní zastoupení a ambasády v ČR

Literatura a sbližování kultur

Letos UNESCO vyhlásilo „Mezinárodní rok sbližování kultur“. Jsou připraveny pořady a programy věnované významné úloze literatury v rámci vzájemného poznávání rozličných kultur. V souvislosti s tématem proběhnou na veletrhu autorská setkání, debaty a knižní prezentace relevantní k otázkám jako je literární diaspora, kulturní a jazyková identita, úloha překladové literatury a její propagace. Literární díla jsou jedním z významných prostředků přenosu „informace“ o kultuře, historii a současném životě dané společnosti a její charakteristice.

Rosteme s knihou

Literatura pro děti a mládež je téma, jež pravidelně doprovází literární program veletrhu. Součástí programu je prostor s názvem Svět knihy dětem, kde bude probíhat doprovodná filmová přehlídka, literární soutěže, setkání se spisovateli a ilustrátory, dílny, výstavy ilustrací a knih, multimediální prezentace. Součástí prostoru je i knihovna s mezinárodní dětskou literaturou. Odborný program věnovaný této problematice nabídne setkání s lidmi, kteří se zabývají podporou četby v jednotlivých zemích, na veletrhu se představí mezinárodní projekt EU Read, jehož členem je i kampaň Rosteme s knihou. Velmi zajímavá bude výstava knih oceněných prestižní mezinárodní cenou Ragazzi od roku 2000 zapůjčená z italské Bologne a ze Švédska získané knihy oceněné Cenou Astrid Lindgrenové.


Švédský spisovatel Mikael Niemi
foto archiv

Finská spisovatelka Maria Peura
foto archiv

Finský spisovatel Baltzar Veijo
foto archiv

Setkání se spisovateli

Tvorba autorů a literárních osobností je v rámci festivalu představována formou autorských čtení a besed, křtů knih a autogramiád, jež se konají v programových sálech veletrhu či v expozicích nakladatelů. Na veletrh přijedou i spisovatelé ze severských zemí – finský romský autor Baltzar Veijo, finská autorka Maria Peura a u nás dobře známý Švéd Mikael Nimei.

Svět knihy ve filmu i na jevišti

Kromě knižních výstav a diskuzí pořádaných ve spolupráci s partnerskými a profesními organizacemi z tuzemska a zahraničí letos pokračuje i filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. Partnerem pořadatele je kino Atlas a Ponrepo, filmy jsou promítány i přímo na veletrhu. Dramaturgie programu je připravována ve spolupráci s Národním filmovým archivem a společností Studio Fáma 92. Přehlídka se koná od 8.  do 16. května 2010 a zahrnuje 53 filmový představení.

Doporučujeme i přehlídku současných divadelních představení v repertoárech divadel České republiky inspirovaných vybranou tématikou – Svět knihy na jevišti. Inscenace her jsou uváděny převážně na domácích scénách jednotlivých souborů. Svět knihy na jevišti se koná od 15. dubna do 15. Května 2010 a zahrnuje 41 divadelní představení na 20 scénách.

Z programu

Program doprovodného literárního festivalu bude od počátku dubna vyvěšen na stránkách www.svetknihy.cz.

Noc literatury, Jan Kačer čte z knihy Režisér A. Ahndorila
středa 12. května 2010, 18 až 23 hodin, Malostranská beseda, Malostranské nám. 21, Praha 1
vstup volný, na posluchače čeká dárek

Astrid Lindgren Memorial Prize
pátek 13. května 2010, 9,30 hod, levé křídlo u vstupu do střední haly
Slavnostní otevření výstavy knih pro děti a mládež oceněných největší světovou cenou.
Knihy z celého světa, oceněné prestižní mezinárodní cenou za dětskou literaturu. Na počest nejslavnější švédské spisovatelky pro děti a pro zviditelnění dětských knížek začala švédská vláda v roce 2002 udělovat mezinárodní cenu Astrid Lindgrenové, která se během krátké doby stala jednou z nejvýznamnějších mezinárodních cen za dětskou literaturu. Cena může být každoročně udělena autorům, ilustrátorům i organizátorům dalších aktivit na podporu dětského čtenářství, bez ohledu na jejich jazyk či národnost. Je největší literární cenou za dětskou literaturu ve světě a oceněný laureát získává 5 milionů švédských korun (540 000 €). Cena je určena žijícímu umělci za celoživotní dílo, jež musí být vysoké umělecké hodnoty a musí obsahovat hluboký humanistický přístup odpovídající poslání celoživotního díla Astrid Lindgrenové. Cílem udílení ceny je posílení a povzbuzení zájmu o literaturu pro děti a mládež na celém světě, posláním ceny je i posílení práv dětí v globálním měřítku. Vítěz je vybírán mezinárodní komisí, jež je ustavena na základě dílčích národních nominací.

Nejen učitel národů. Nejnovější objevy o J. A. Komenském a dějinách Jednoty bratrské
pátek 13. května 2010, 10,30 až 11,20 hod, Autorský sál, levé křídlo
Vydavatelé mezinárodního časopisu Acta Comeniana představí převratný objev bratrského archivu z Mladé Boleslavi, překvapivý nález Komenského politické korespondence ve Švédsku i neznámou Descartovu kritiku Komenského pansofie. Účinkují: Jiří Just a Vladimír Urbánek.

Jiří Slíva – autogramiáda
pátek 13. května 2010, 15 až 16 hod, stánek L302, levé křídlo
Ilustrátor Jiří Slíva podepisuje novou knihu Arta Paasilinny Prostopášný modlitební mlýnek a další Paasilinnovy knihy vydané v nakladatelství Hejkal.

Maria Peura – beseda
pátek 13. května 2010, 16 až 16,50 hod, Literární sál, pravé křídlo
Na okraji světla. Setkání s finskou autorkou stejnojmenného románu. Moderuje: překladatel knihy Vladimír Piskoř, tlumočí: Lenka Fárová (Ústav lingvistiky a ugrofinštiny – odd. finštiny).

Literární večer s Mariou Peurovou a Mikaelem Niemim
pátek 14. května 2010, 18,30 hod., Klub K4, Celetná 20, Praha 1
Finská spisovatelka Maria Peura promluví o své literární tvorbě s překladatelem Vladimírem Piskořem. Setkání se zúčastní také švédský spisovatel Mikael Niemi, který spolu s překladatelem Zbyňkem Černíkem, představí české vydání svého románu Muž, který zemřel jako losos. Vstup volný, tlumočení zajištěno.

Mikael Niemi: Muž, který zemřel jako losos
sobota 15. května 2010, 12,00 až 12,50 hod., Velký sál, střední hala
Jeden z nejprodávanějších švédských spisovatelů posledního desetiletí, autor bestselleru Popmusic z Vittuly, představí svůj nový román – vyprávění o nepravděpodobné lásce.  Tlumočení zajištěno.

Literatura a sbližování kultur
sobota 15. května 2010, 14 až 15,20, Autorský sál, levé křídlo
Mezinárodní debata o úloze literatury v rámci porozumění mezi různými kulturami, civilizacemi, lidmi či národy. Literatura jako součást kulturní diverzity a důležitý prostředek pro stálý dialog mezi kulturami cestou literárního překladu. Účastníci: Veijo Baltzar (Finsko), George Blecher (USA), Mikael Niemi (Švédsko), Maria Peura (Finsko), Jean-Marie Blas de Roblès (Francie), Sarah Waters (VB). Moderuje David Vaughan (Český rozhlas a BBC).

Místo činu: Švédsko. Stieg Larsson a ti druzí
sobota 15. května 2010, 16 až 16,50 hod., Literární sál, pravé křídlo
Zasvěceně o švédské detektivce pohovoří členové švédské detektivní akademie Lilian a Karel Fredrikssonovi. Překladatelé a odborníci na švédskou detektivní literaturu pohovoří nejen o Stiegu Larssonovi. Moderuje Dagmar Hartlová, na závěr beseda. Tlumočení zajištěno.

V lásce a válce
sobota 15. května 2010, 17 až 17,30, Autorský sál, levé křídlo
Setkání s finským romským spisovatelem a dramatikem Veijo Baltzarem – prezidentem Mezinárodní asociace romských spisovatelů. Moderuje Kari Senius, tlumočí Lenka Fárová (Ústav lingvistiky a ugrofinštiny – odd. finštiny).

ms, 11. května 2010

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.936.991 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.144 sec. • www.severskelisty.cz • 3.215.16.238
file v.20230419.185221 • web last uploaded 20231105.233934
2017:275 • 2018:120 • 2019:113 • 2020:56 • 2021:83 • 2022:51 • 2023:35 • 2024:18