znak SLSeverské listy

           

 

Detektivky Arnaldura Indriðasona

O kriminálních románech islandského autora Arnaldura Indriðasona se na stránkách Severských listů již psalo. Již tři jeho knížky vydalo nakladatelství Moravská Bastei MOBA (www.mobaknihy.cz) v edici Severská krimi (2004 a 2005). Bohužel však většinou nejde o původní překlady z islandštiny, ale z němčiny (přel. Helena Smolaková), nepřesností v islandských reáliích a jménech si však všimne jen málokdo. Spíše než moderní kriminální romány připomínají staré islandské ságy. Hlavním a společným rysem totiž je jednak skutečnost, že role obětí a viníků nemusí být vymezeny jednoznačně a jednak to, že ve všech případech sahají kořeny zločinu daleko do minulosti a samotný čin je spíše nevyhnutelnou mstou než prostým aktem násilí, což se zdá být pro Islanďany typické.

Arnaldur Indriðason

Islandský detektivář Arnaldur Indriðason (*1961) patří ve své vlasti k předním autorům svého žánru a jeho kriminální romány jsou vysoce hodnoceny.
Podle německého internetového serveru Krimi-Couch.de patří mezi patnáct nejoblíbenějších autorů krimi románů. Indriðason pracoval jako novinář a filmový kritik u největších islandských novin Morgunblaðid. Dnes žije jako spisovatel na volné noze v Reykjavíku a s velkým úspěchem vydává své romány.

Severní blata, první z románů, v nichž vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce. Jeho druhý detektivní román Dech smrti, který již v naší republice také vyšel, byl nominován na cenu Skleněný klíč v roce 2003.

Smrtící intriky

V těchto dnech vychází čtvrtá kniha téhož autora s názvem Smrtící intriky. Betty ovládá muže zvláštním kouzlem – je to femme fatale a nezastaví se před ničím. Dlouho držela v osidlech bohatého rejdaře, ten však posléze, znechucen tím, že není jediný, hodlá poměr ukončit a Betty musí jednat. A to brzy, dokud zní závěť v její prospěch.

Severní blata

Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinson z reykjavícké kriminálky. Mrtvý žil sám a neměl nikoho blízkého, sousedé nevědí nic. Jediným vodítkem tedy zůstává podivný vzkaz „JÁ jsem ON“ nalezený u těla a malá amatérská fotografie dětského hrobu ve věcech nebožtíka. Složité pátrání po totožnosti dívenky, která zemřela před třiceti lety, zavede vyšetřovatele na stopu dávných zločinů a odkryje nitky k dalším možným aktérům dramatu, jež začalo před desítkami let a zřejmě právě kulminuje. Vskutku, vražda objevená na prvních stránkách románu není jediná, a než se kriminalisté doberou pravdy, musí osvědčit hodně trpělivosti a invence.

Dech smrti

Ve stavební jámě na předměstí Reykjavíku vykopou lidské kosti. Kdo je mrtvý, který tu zpráchnivěl? Byl skutečně pohřben zaživa? Erlendur a jeho kolegové z kriminálky odkrývají kousek po kousku okolnosti dávného surového zločinu a vnášejí světlo do lidské tragédie, která zasahuje až do přítomnosti. A zatímco se Erlendur zabývá hrůzami nenávratně minulých časů, jeho dcera Eva Lind bojuje na jednotce intenzivní péče o život Zajímavostí je paralelní průběh děje minulého a současného, takže čtenář zná totožnost oběti i motiv dříve než kriminalisté.

Hlas

Každoročně proudí do Reykjavíku o Vánocích turisté prožít vánoční svátky jinak Když je ale ve sklepě renomovaného reykjavíckého hotelu nalezen uškrcený vrátný, zdá se být po idyle. Záhadnou vraždu muže v převleku Santa Clause má Erlendur spolu s kolegy z reykjavícké kriminálky vyřešit tak, aby nepoplašili váženou mezinárodní klientelu hotelu. Pobyt na Islandu nesmí být stresující a příliš dobrodružný! Smrt starého muže se vlastně nikoho nedotkla, nikdo se s ním nestýkal. Kdo tedy měl zájem odstranit starého samotáře? Aby snáze odhalil stopu, ubytuje se Erlendur přechodně v hotelu a opět zjišťuje, že nitky vedou hluboko do minulosti.

Jezero

V jezeře jižně od Reykjavíku byla nalezena mrtvola. Vodní hladina po zemětřesení výrazně poklesla a odhalila lidskou kostru připoutanou k ruské vysílačce. Přirozená příčina smrti je vyloučena. Zbavil se někdo tímto způsobem ruského špiona? Erlendur, Elínborg a Sigurður Óli z reykjavícké kriminálky jsou pověřeni vyřešením případu. Jejich vyšetřování vede do poválečného Lipska, kde začal tragický příběh lásky, smrti a vypočítavé brutality…

Eva Kadlecová, redakčně doplněno, 6. března 2006, 22. srpna 2007

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.932.810 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.132 sec. • www.severskelisty.cz • 3.235.20.185
file v.20230419.185219 • web last uploaded 20231105.233934
2017:274 • 2018:125 • 2019:102 • 2020:41 • 2021:85 • 2022:48 • 2023:34 • 2024:31