Na mrazivé příběhy z ledových plání či skandinávských metropolí Vás již po páté zve zimní festival severské kinematografie, pořádaný Severským filmovým klubem. Festival tentokrát zavítá do dvanácti českých a moravských měst a nabídne celkem 30 filmů z 6 severských zemí – 7 švédských, 4 finské, 7 norských, 6 dánských, 2 islandské a 4 grónské. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby. Na přání diváků opět dojde i na opakování některých úspěšných titulů z minulých ročníků. Nabídka bude pestrá i žánrově – od komedií, přes dramatické a dokumentární snímky až po detektivní příběhy a jeden horor.
Proti přírodě
Cena za pól
Qivitoq
Srdce světla
Severní blata
Výstava
Ole G. Jensena
Festival bude slavnostně zahájen 16. února 2015 českou premiérou norského filmu PROTI PŘÍRODĚ (2014). Jedná se o příběh muže, který svou životní krizi řeší útěkem do hor, aby zde znovu nalezl svou identitu a radost ze života. Pozvání na zahájení přijal režisér, scénárista a představitel hlavní role v jedné osobě, Ole Giæver.
Druhým hostem festivalu bude Hivshu, pravnuk Roberta Pearyho, hlavní aktér filmu CENA ZA PÓL. Oba hosté budou po svém filmu odpovídat na dotazy diváků.
Novinkou letošního ročníku je tzv. Grónská sekce. Nelehký život Gróňanů, opředený nejrůznějšími mýty, divákům přiblíží hned několik filmů. Nejstarší z nich je QIVITOQ – DUCH HOR (1956). Poetický příběh mladé dánské učitelky, která přijíždí do Grónska překvapit svého přítele, byl úplně prvním dánským filmem nominovaným na Oscara.
Qivitoq se v různých podobách objevuje i v dalších dvou filmech. Zatímco hlavnímu hrdinovi snímku SRDCE SVĚTLA pomůže najít cestu zpět k hodnotám tradičního grónského způsobu života, historicky první grónský horor STÍNY V HORÁCH, poukazuje na jeho temné stránky.
V dokumentárním snímku CENA ZA PÓL švédského režiséra Staffana Juléna se pravnuk Roberta Edwina Pearyho vydává po stopách svého pradědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl severního pólu (1909) a také po stopách Minika, malého inuitského chlapce. Minik byl s spolu s dalšími pěti Inuity odvezen do New Yorku pro účel antropologického výzkumu. Zbylých pět záhy zemřelo, Minik jediný přežil a byl dán k adopci.
Zajímavé téma nabízí i dánské drama EXPERIMENT , pojednávající o sociálním experimentu, který měl v padesátých letech za cíl převychovat děti grónských Inuitů na malé Dány. Ti se měli stát modelem pro budoucí grónskou společnost, jejich kořeny však byly silnější.
Příznivci detektivek jistě ocení islandský snímek SEVERNÍ BLATA Baltasara Kormákura, oceněný v hlavní soutěži Karlovarského festivalu (2007, Křišťálový glóbus).
Aktuální je i norské drama CHCI TVÉ SRDCE, ve kterém otec v zoufalství unese svou vlastní dceru, se kterou se nesmí stýkat.
Mezi slíbené komedie patří ROZHÝBEJ TO a TÉMĚŘ DOKONALÝ režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof.
Jako doprovodný program v pražské Lucerně je připravena výstava fotografií 3913 TASIILAQ. Autorem fotografií i stejnojmenné knihy je dánský badatel Ole G. Jensen, který se již přes třicet let zabývá grónským uměním a kulturou. Ve své knize vzdává hold obyvatelům grónského městečka Tasiilaq, jedné z nejvíce izolovaných osad na světě. Výstavu zapůjčilo Dánské velvyslanectví v Praze.
V úterý 17. února ve 20:15 se můžete o Grónsku dozvědět ještě více na přednášce, GRÓNSKO – země věčného sněhu a ledu, PhDr. Ing. Zdeňka Lyčky, bývalého velvyslance České republiky v Dánsku, který spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena.
Festival je jako jediný v Čechách plně přizpůsobený neslyšícím divákům. Všechny filmy jsou již tradičně opatřeny barevně upravenými titulky, doplněnými o informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr. Zahájení festivalu bude tlumočeno do znakového jazyka, zajištěn je také simultánní přepis.
Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory Severského kulturního fondu se sídlem v Kodani, Ministerstva kultury, Hlavního města Prahy a ambasád severských států.
zdroj: tisková zpráva SFK
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 2,00 • hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
jméno: Medlis | [23.2.2015 – 08:12] |
Skoda ze upozorneni na nove clanky posila server se zpozdenim. Konkretne v tomto pripde prave
az po skonceni festivalu :-(
Zobrazen 1 diskusní příspěvek.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552