znak SLSeverské listy

           

 

God Dag (Au-pair mezi vikingy) 6.


Zima v Mosjøen
foto: Øyvinn Hjorthen, 2000
© Copyright Info Helgeland, All rights reserved

… předchozí část…

Malý velký rarášek

„Tak zítra nastupuju do práce,“ řekla Marit a vyhodila dnešní 47 počůranou plenku. „A ráno ještě přijde Finn Arne,“ přidala s intonací, která naznačovala spoustu otazníků. Že k nám bude dvakrát týdně chodit Simonův kamarád jsem věděla už čtyři dny, nicméně Damoklův meč nad sebou jsem si zřetelně uvědomila až teď. Něco vzadu v hlavě mi naznačovalo, že moje aktuální verbální vybavenost není na dva sedmileté „chlapečky“ úplně dostačující. V duchu jsem si zatipovala, kolikrát za den se mi podaří prosadit chleba s nugetou a kdy dáme řeč o vybavení bytu (3. lekce norštiny). Nejasně jsem tušila, že tohle téma se ani jednomu z nich nebude zdát dost zábavné.

Asi v 7.50 se v chodbě ozval dusot a pohozená bunda na zemi jasně naznačovala, že v domě někdo přibyl. V 7.55 se do obýváku přivalil chlapeček s tenisovou raketou, převyšoval Simona o hlavu a půl. Marně jsem se snažila odhadnout, na co použije tu raketu při 15 stupních pod nulou a metru sněhu. Aniž by směrem k mojí osobě pronesl cokoli, co by jen vzdáleně mohlo připomínat pozdrav, vybalil z baťohu 2 vojenská auta, 1 tank a plastikový kulomet. Začínala jsem lehce tušit, co Marit myslela tím, když opatrně říkala, že je takový… trochu… temperamentní.

Ne, nebudu přehánět, dopoledne jsem přežila, i když mne trochu znervózňovaly rytmické zvuky ze sklepa, kde byla sekera. A také dodneška nechápu, kde se v kuchyni na podlaze vzalo zcela bezdůvodně 5 cm vody. Pak přišlo poledne, já jako obvykle zabalila Johana do vrstvy spacáků a dek a v kočárku ho nechala spát před domem. Ano, uznávám, mohlo mne napadnout, že to je výzva.

Teď nastal pravý okamžik rozepsat se o tom, čím se malí norští kluci baví, respektive které hry se derou na přední místa žebříčku popularity. Jestli se někdo domnívá, že Člověče nezlob se, Prší nebo Kloboučku hop, tak ať dál nečte. Jen velmi nerada bych zklamala jeho mylné představy.

Přesně v 12.11 byla na programu 3. světová (můj pracovní název). Dům se začal v pravidelných intervalech otřásat a já se zase začala lehce obávat o některé okenní tabulky, jejichž význam jsem si při venkovní teplotě významně uvědomovala. Celý princip hry spočíval ve skocích z libovolných kusů nábytku, nejvyšší bodové ohodnocení měly pochopitelně skříně a za lustr byla zvláštní prémie.

Kdyby se tohle všechno odehrálo přibližně o 7 měsíců později, pravděpodobně bych se chlapečky pokusila přesvědčit, aby si četli nějakou zajímavou knihu (velmi vhodné), spočítali všechny židle v domě (velmi pedagogické), nebo se pokusili umýt nádobí (výchovné – i když si opravdu nedělám iluze, že by se mi to, byť jen na chvíli, podařilo prosadit).

Místo toho jsem vtrhla do Simonova pokoje a zařvala „Slutt!“ (ekvivalent německého šlus!). Zabralo to okamžitě – vida, ono to s tou norštinou přece jen půjde. A ještě „Ut!“ (ven!), což kupodivu zapůsobilo. Oba si začali sbírat bundy a rukavice a pakovat se ke dveřím.


venku
foto archiv autorky

Přibližně 54 pikoskund byl klid. Pak se ozval strašný řev. Odstartovala další hra – „Kdo víc zařve“. Možná by se Vám zdálo, že mé hodnocení může být velmi subjektivní a nezměřitelné, ale vyvedu Vás z omylu. Chlapcům se během chvilky podařilo zapojit do hry i Johana a to jako velmi spravedlivého sudího. Celý princip spočíval v tom, že si jeden z nich stoupl vedle kočárku a co nejsilněji zařval. V případě, že se mu podařilo vzbudit benjamínka, měl bod.

Hra naštěstí nešla hrát dlouho, protože po prvním probuzení už Johan do spánku neupadal a tak je to přestalo brzo bavit. S dětskou lopatkou odešli za dům, Johan opět usnul a já měla chvíli pocit, že je klid. Asi za 10 min se ozval další křik, tentokrát Johanův. Přiznávám, že princip této třetí hry si pouze domýšlím, nicméně tuším, že správně. Z plného kočárku sněhu, zmatené kočky Siri (která často lehávala Johanovi v nohou) a červené čepice mizící za rohem domu, jsem vydedukovala princip této hry. Cvičně bych jí nazvala „Kdo trefí koulí sněhu Siri, ležící na kočárku“. Kočka většinou stačila uskočit. Narozdíl od Johana…

Už jsem se zmiňovala, že nebudu přehánět. Na jednotku intenzivní péče během dne nikoho neodvezli a za ten přesvědčivý mírumilovný úsměv, který se oběma chlapcům během oběda podařilo nasadit, by zasloužili přinejmenším cenu Alfreda Radoka. Asi na tom měl svůj podíl fakt, že na oběd byla doma Marit i Kjell Arvid.

Veronika Rajchartová, 13. března 2002

… pokračování příště…

 

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.940.636 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.168 sec. • www.severskelisty.cz • 44.221.73.157
file v.20230419.185021 • web last uploaded 20231105.233934
2017:257 • 2018:135 • 2019:107 • 2020:68 • 2021:60 • 2022:72 • 2023:29 • 2024:30