Švédsko již několik let uvažuje o tom, že by jako první země na světě mohlo zrušit hotovost a obchodovat už jen elektronicky. Kartou či chytrými telefony se v této zemi dá platit prakticky všude, dokonce v kostelech při výběru příspěvků při bohoslužbách.
Papírové peníze a mince tak používají často už jen starší lidé, kteří trvají na jejich zachování. „Nechápu, proč ještě vůbec tiskneme nové bankovky,“ řekl někdejší člen legendární kapely Abba Björn Ulvaeus. Je jedním z mnoha Švédů, kteří horují pro zcela bezhotovostní společnost.
Švédsko přitom bylo první evropskou zemí, která v roce 1661 zavedla bankovky.
Platební karty jako standard přijal tento technickým novinkám nakloněný národ za vlastní i při drobných nákupech. Nově platí také pomocí svých chytrých telefonů. Většina lidí totiž bezhotovostní transakce chápe jako usnadnění všedního života. Elektronicky se platí i v místech, kde jsou v tuzemsku možné jen platby v hotovosti a elektronicky jsou nepředstavitelné. Například jízdné v hromadné dopravě. Ve Švédsku ale v autobusech a tramvajích mnohdy jiná možnost plateb není. Kartou se platí v trafice i v pouličních stáncích.
Elektronické bankovnictví staví mince a bankovky ve Švédsku na vedlejší kolej. Na penězích v ruce podle serveru Welt.de trvají už jen starší lidé. Platební karty používají Švédi i při drobných nákupech, také některé banky přešly zcela na elektronické převody peněz. Bankovky a mince se ve Švédsku starají jen o tři procenta ekonomiky. V zemích eurozóny je průměr devět procent.
Zastánci nápadu – představitelé švédských odborových organizací, asociací obchodníků a zástupci státní správy – argumentují tím, že motivací k loupežím jsou zpravidla právě hotové peníze. A že obětí loupeží se stala v minulosti již čtvrtina lidí, kteří pracují v maloobchodní sféře. Podle všeho jejich argumentace zabírá – na svou stranu získali například i prezidentku stockholmské policie Carin Götbladovou, která jednoduše říká: „Hotovost je krev v žilách kriminality“.
Zavedení povinných bezhotovostních plateb má ve Švédsku pochopitelně i řadu odpůrců, zejména z řad drobných obchodníků, pro které by znamenalo zavedení bezhotovostního styku většinou konec. Ti poukazují i na fakt, že platby v hotovosti jsou ve společnosti velmi zažité.
zdroj: lidovky.cz, policie.cz, červen 2010, duben 2012
v Severských listech publikováno
Studie: Může se Norsko obejít bez hotovosti? – 6. 8. 2014
Konec bankovek a mincí ve Švédsku? – 30. 6. 2012
Poštovní známky prý nahradí esemesky – 27. 6. 2012
Platební terminál v kostele – 18. 6. 2012
Průměrná známka: 1,33 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552