znak SLSeverské listy

           

 

Finské obecní volby 2008

Ve Finsku se dne 26. října 2008 konaly obecní volby, v nichž byli voleni představitelé do místních zastupitelstev obcí a měst na příští čtyři roky. Před hlavním termínem voleb byla možnost volit předem korespondenčním způsobem v době 15. až 21. října na poštách a dalších místech k tomu určených na celém území Finska i v zahraničí.

Finská konzervativní Národní koaliční strana dosáhla historického vítězství nad Sociálně demokratickou stranou SDP a Stranou středu. Stala se vůbec poprvé největší politickou stranou v obecních volbách. V Helsinkách slavila vítězství Strana zelených, která se stala druhou největší stranou v hlavním městě a porazila sociální demokraty. Pozici největší strany v Helsinkách si udržela Národní koaliční strana. Zklamáním byl neúspěch vládní Strany středu, která ztratila podporu v celé zemi a to i v těch oblastech, v nichž měla dříve stabilní podporu. Největší vzestup oproti předchozím obecním volbám zaznamenala v celé zemi konzervativní populistická strana s názvem Praví Finové. Potvrdily se tím průzkumy veřejného mínění, které již před volbami této straně slibovaly úspěch. Volební účast činila 61,2 %, což bylo o něco více než před čtyřmi roky.

Výsledky voleb v celé zemi:

strana

podpora

rozdíl oproti r. 2004 (%)

Národní koaliční strana

23,4 %

+ 1,6

Sociálně demokratická strana

21,2 %

- 2,9

Strana středu

20,1 %

- 2,7

Strana zelených

8,9 %

+ 1,6

Levicový svaz

8,8 %

- 0,8

Praví Finové

5,4 %

+ 4,5

Švédská národní strana

4,7 %

- 0,5

Křesťansko demokratická strana

4,2 %

+ 0,2

Ostatní

3,1 %

- 1,2

Výsledky voleb v Helsinkách a počty míst v zastupitelstvu:

strana

podpora

počet míst

rozdíl oproti r. 2004

Národní koaliční strana

29,2 %

26

+ 1

Strana zelených

23,3 %

21

+ 4

Sociálně demokratická strana

17,8 %

16

- 5

Levicový svaz

8,5 %

7

- 1

Švédská národní strana

6,3 %

5

- 1

Praví Finové

5,3 %

4

+ 3

Strana středu

4,3 %

3

- 1

Křesťansko demokratická strana

2,8 %

2

+/- 0

Ostatní strany a skupiny

2,6 %

1

+/- 0

Vedení Národní koaliční strany je nesmírně spokojeno s výsledkem voleb a nemyslí si, že prohra jejího vládního partnera, Strany středu, by nějak ovlivnila jejich dosavadní spolupráci. Národní koaliční strana se těší z toho, že se její podpora rozšířila i na chudší oblasti, v nichž dříve velkou podporu neměla. V mnoha případech se tak stalo právě na úkor Strany středu, která dříve měla tradičně silnou podporu ve venkovských a severních oblastech Finska. Předseda strany Jyrki Katainen však hned po volbách začal připravovat nově zvolené členy obecních zastupitelstev na to, že je čekají úspory v obcích vzhledem ke zhoršující se hospodářské situaci.

Vedení Strany středu při analýze volebního neúspěchu připustilo jisté chyby a přičítá porážku zčásti dlouhému působení ve vládě, ale i nejednotnému postupu vedení strany. Předsedové oblastních organizací Strany středu vyjádřili nespokojenost s koordinací předvolební kampaně a činností tajemníka strany Jarmo Korhonena. S předsedou Matti Vanhanenem jsou spokojeni více jako s předsedou vlády než jako s předsedou strany. Mnozí se domnívají, že vedení strany se vymění na příštím kongresu strany v roce 2010, ale nechtějí výměnu urychlit. Žádají však změnu v politice Strany středu, zejména v oblastní politice.

Předseda Stany středu a předseda vlády Matti Vanhanen vyjádřil nutnost aktivizovat nyní činnost strany na všech úrovních a zlepšit její politiku. Vanhanen hodlá rovněž pozvednout profil Strany středu ve vládě. Žádné velké změny ve vládní politice neslibuje, jedná se spíše o způsob činnosti. Zdá se, že když premiér hovoří jménem celé vlády, dobré skutky Strany středu zůstávají ve stínu. Avšak když se vládě něco nepodaří, lidé dávají vinu premiérovi. Spekulovalo se také o možnosti vystřídání ministrů Strany středu ve vládě, avšak Vanhanen řekl, že o takových změnách neuvažuje.

Opoziční Sociálně demokratická strana SDP i přes volební neúspěch je ještě ochotna dát své nové předsedkyni čas. Mladá předsedkyně Jutta Urpilainen byla zvolena na letošním kongresu strany SDP a její schopnosti projdou zkouškou v parlamentních volbách v roce 2011. Urpilainen slíbila učinit z SDP „novou stranu“ po neúspěchu v loňských parlamentních volbách. Zatím je útěchou jen to, že SDP získala v obecních volbách větší podporu než Strana středu, avšak nejvíce ztratila ve srovnání s výsledkem předchozích obecních voleb v roce 2004. Podpora SDP klesla zejména ve velkých městech a to často ve prospěch zelených jako např. v hlavním městě Helsinkách.

V Helsinkách a dvou dalších městech sousedících těsně s hlavním městem (Vantaa a Espoo) zasedne od začátku příštího roku v zastupitelstvech také relativně velký počet (celkem 17) představitelů strany Pravých Finů, kteří dosáhli ve volbách nejvýraznějšího vzestupu. Noví zvolení představitelé této strany nemají však ještě společný program a v mnohých otázkách se ani mezi sebou plně neshodují. O této straně je známo, že se staví poměrně kriticky k přistěhovalectví do Finska a předpokládá se, že o otázkách imigrace se tudíž bude v zastupitelstvech v příštích letech diskutovat více než dříve.

V letošních obecních volbách ve Finsku bylo poprvé vyzkoušeno ve třech obcích elektronické hlasování jako alternativa tradičního hlasování pomocí volebních lístků. V současné době probíhá analýza získaných zkušeností a hodnocení výhod a nevýhod. Již nyní je však známo, že vše neproběhlo úplně bez problémů. Zhruba 200 elektronicky daných hlasů se ztratilo přerušením hlasovacího procesu pravděpodobně z důvodu nesprávného postupu voliče. Příčiny se zkoumají a na základě získaných poznatků bude hlasovací systém zlepšován a bude rozhodnuto, zda se v experimentu elektronického hlasování bude pokračovat.

Blanka Lemmetyinen, 5. listopadu 2008

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.916.849 • onln: 3 • robot ostatni • php: 0.120 sec. • www.severskelisty.cz • 34.204.169.230
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:246 • 2018:119 • 2019:91 • 2020:47 • 2021:52 • 2022:32 • 2023:30 • 2024:4