znak SLSeverské listy

           

 

Pardubice a Skellefteå – pětatřicátníci


foto crepido.com

foto skelleftea.se

Skellefteå – Překrásně město nacházející se na baltickém pobřeží  severovýchodního Švédska asi 800 km od Stockholmu. Na více  než 7 200 km² žije ve městě a přilehlých obcích 75 tisíc obyvatel. Množství jezer, pláží a bohaté možnosti kulturního i sportovního vyžití přilákají do Skelleftey každoročně tisíce turistů.

V dubnu letošního roku již uplynulo pětatřicet let od okamžiku, kdy představitelé měst Pardubice a Skellefteå v severním Švédsku uzavřeli smlouvu zakládající partnerství mezi oběma městy. Partnerská smlouva byla realizována v rámci sportovních aktivit, především ledního hokeje, a dále ve spolupráci českých a švédských folklórních a hudebních souborů a také vzdělávacích zařízení. Naprosté otevření vzájemných vztahů však přineslo až období po roce 1989, kdy spolupráce již nemohla být z politických důvodů omezována. Pravidelné kontakty mezi oběma radnicemi a občanskými sdruženími nyní velmi intenzívně probíhají již po dobu několika let.

Letos se ve dnech 13. až 15. června 2003 v Pardubicích uskutečnily i oslavy pětatřicátého výročí, a to v rámci Pardubických městských slavností. Před Zelenou bránou u příležitosti oslav 100. výročí osazení reliéfu s heraldickou pověstí o vzniku pardubického znaku půlkoně od sochaře Bohumila Vlčka podle kartonu Mikuláše Alše zazpívalo pěvecké duo ze Skellefteå Aurora Borealis, což v latině znamená polární záře. Následujícího dne byla v mázhausu radnice otevřena výstava o městě Skellefteå. Ten samý den na Pernštýnském náměstí znovu zazpívala Aurora Borealis a vystoupila taneční skupina Dans- och Balettförening společně s pardubickým HPM Dance Studio. Repertoár švédských interpretů byl ve velké míře inspirován typickými severskými tématy: obecenstvo zaujal především svérázný sobí tanec v krojích navržených podle oblečení Sámů (Laponců), lovců sobů, a jistě i lidové a náboženské písně, nesprávně v češtině zvané žalmy. Oslavy byly zakončeny v neděli v pardubickém kostele svatého Bartoloměje varhanním recitálem Hildinga Carlssona, varhaníka z kostela v Kåge poblíž Skellefteå.

Je možná více než symbolické, že se oslavy pětatřicátého výročí partnerských vztahů mezi Skellefteå a Pardubicemi konaly právě ve dnech, kdy v Česku probíhalo referendum o vstupu našeho státu do Evropské unie. Důležitým, i když ne na první pohled příliš patrným rozměrem tohoto nadstátního celku je všestranně rozvinutá občanská společnost a její otevřená spolupráce i s partnery v zahraničí. Pětatřicetileté kontakty mezi Pardubicemi a Skellefteå jsou výborným základem pro tuto spolupráci. „Ve Švédsku představuje Norrland, severní část země, kam patří i Skellefteå, tu euroskeptičtější část, která si je vědoma spíše negativ než pozitiv, které ze vstupu do Evropské unie vyplývají,“ řekl při přijetí na pardubické radnici Jan-Anders Melander, starosta Skellefteå. „Při lidovém hlasování se u nás proti unii vyjádřilo sedmdesát procent lidí. Ale za léta, co jsme členem unie, jsem já osobně v Skellefteå viděl v souvislosti s Evropskou unií jen pozitiva, negativa žádná.“

Proto doufejme, že oboustranně přínosných projektů typu programu „Vzdělávání dospělých“, který se před dvěma lety uskutečnil v rámci švédského předsednictví v unii právě ve spolupráci Pardubic a Skellefteå, bude v našem nadcházejícím členství v Evropské unii ještě více.

Jan Dlask, 19. července 2003

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.951.413 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.207 sec. • www.severskelisty.cz • 44.200.140.218
file v.20230419.185016 • web last uploaded 20231105.233934
2017:252 • 2018:161 • 2019:163 • 2020:89 • 2021:127 • 2022:81 • 2023:37 • 2024:31