znak SLSeverské listy

           

 

Bjesk





foto: Jarmila Cuhrová

Když se řekne Bjesk, představí si běžný Dán – zcela v duchu slovníku současné dánštiny – hořkou kořaličku, okořeněnou kytičkami nebo bobulkami. Bjesk je ale daleko víc.

Koncem 19. století došlo na severozápadním pobřeží jutského poloostrova k prudkému střetu rozmáhajícího se alkoholismu velké části mužského obyvatelstva a přísně evangelické Vnitřní mise, jejíž kazatalé v kostelech a modlitebnách tak neúprosné hřímali proti úpadku křesťanských mravů, natolik hrozili věčným zatracením, že se skutečně pít přestalo a nedalo se tudíž ani říci, že někdo pije jako Dán.

V roce 1934 přišla do přístavního města Hirtshalsu nová ošetřovatelka, Signe Hansenová. Zželelo se jí naříkajících pacientů a začala v dunách a přímořských porostech sbírat jalovec, vřes, angeliku, řebříček, zeměžluč a jiné bylinky, dělala z nich esence a přidávala 40 %alkohol na posilnění a zahřátí. Nová medicína moc dobře chutnala a nikdo proti ní nic neměl. Nová ošetřovatelka – léčitelka se rychle stala velice populární a začala míchat elixíry života na zakázku a dle přání.

Signe se už před léty stala legendou. Mnozí se ji snaží napodobovat, ale jejímu umění i tradicím se nejlépe daří v jediném muzeu bjesku na světě – samozřejmě v jejím někdejším působišti Hirtshalsu.

Kdysi největší rybářský přístav Dánska, odkud se vyvážely zmražené ryby do mnoha zemí Evropy – také do Československa – je po dlouhém období rozkvětu a blahobytu dnes na slabé třetině kapacity sedmdesátých let. Ti, kdo zůstali u fochu, nadávají na omezování kvót EU a chodí si pro bjesk na spravení špatné nálady.

Signini následovníci mají nespočet variant čistých nebo míchaných bjesků, k nimž často patří osobní láhvová etiketa. Stačí přijít s třetinkou nebo sedminkou vodky nebo neutrálního akvavitu, zaplatit 10 dánských korun vstupného a vybrat si bjesk dle svého gusta. Někdo si odnese láhvinku nebo dvě, někdo celou sadu a za rok to bývá dobrých 12 000 lahví populárního moku, jenž láká do muzea zájemce zdaleka široka.

V létě se bjesky míchají na zahradě muzea, kde ožívají tradice ze starého přístavu. Bjesky si tam ostatně před nedávnem ochutnávala i skupina českých rostlinolékařů, jež se údajně dlouho nemohli dohodnout, která z těch esencí je nejlepší…

Nejvíce napilno je v týdnech před Vánocemi, kdy se objednávají firemní dárky a pití na podnikové večírky, jež jsou jedním z nejoblíbenějších rituálů. Začíná se obvykle brzy odpoledne marinovanými nebo silné okořeněnými sledi, pak přijdou na tabuli ráčci, krabi klepeta, uzený losos, mořský jazyk nebo jiné delikatesy. Nechybí ani tradiční teplé uzené a vepřové maso a grønkål – speciální vánoční špenát – a nakonec sýry všeho druhu. Pije se pivo Carlsberg a Tuborg, akvavit a samozřejmě také bjesk. Mezi chody se zpívají nezbedné písničky a předvádějí veselá čísla, o než se starají místní šprýmaři a hlavně zábavní komité.

Vše končívá pozdě večer kávou, moučníkem, koňakem a whisky. „Julefrokosty“ jsou pro většinu Dánů vítanou příležitostí moc dobře se najíst, hodně napít a pak – třeba při tanci – projevit zájem o sympatickou kolegyni.

V prostředcích hromadné dopravy jsou řidiči dlouho dopředu vyzýváni, aby na ten – zpravidla páteční – večer či noc nechali auto stát a použili zvláštních autobusových či vlakových spojů. Policie bývá totiž v pohotovosti s pokutami a ještě horšími sankcemi.

S novou sezonou začíná i nový koloběh bjesku. Dobírají se loňské esence a pomalu se vyklízejí utajená místa, kde v létě vyrostou nejlepší bylinky. Hlavní událostí jara je prezentace bjesku roku. Podnikatelská rada z Hirtshalsu se jednou pokusila nabídnout ceremoniál společenským špičkám v Kodani. Bylo to ale fiasko a v novinových kritikách se projevilo donebevolající nepochopení lahodného bjesku a sleďů, jež se k němu podávaly. – No, jako by se třeba od Pražáků mohlo očekávat, ze dokáží správně vychutnat rulandské šedé z Mikulova…

Letošní ochutnávka se proto vrátila do Hirtshalsu a provázela ji volba Sledě roku. Soutěžili čtyři dánští a čtyři norští kuchaři a spolu s nimi kolega z obřího trajektu, jenž denně jezdí do Osla. Filé mělo být co nejjednodušší a marináda měla chutí co nejlépe odpovídat bjesku, který kuchaři dostali předem. Byla tam filé s tymiánem a brusinkami, filé s červenou cibulí a zelenou paprikou, sleď s kolečkem petržílkového kořene, filé s příchutí jablečného octa i pikantní sleď s kolečky jablek.

Porota udělila bez váhání první místo tradičnímu filé islandského typu s pepřem, cibulkou a jalovcem. Mladá paní ministryně spravedlnosti, rodačka z Hirtshalsu, o sledích moc nemluvila a dala raději výrobkyni bjesku roku pusu jako ocenění a poděkování za láhev lahodné bylinkové medicíny.

Jan Cuhra, Hirtshals, 16. června 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,33   hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.849 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.131 sec. • www.severskelisty.cz • 3.142.195.24
file v.20230419.185015 • web last uploaded 20231105.233934
2017:305 • 2018:145 • 2019:115 • 2020:62 • 2021:66 • 2022:43 • 2023:31 • 2024:14