znak SLSeverské listy

           

 

Johan Karl Svensson z Bohuslenu



foto archiv Severských listů

V přírodním muzeu, nedaleko hlavního města Fidži Suvy visí velký obraz, který vypráví o historii ostrovů. Uprostřed obrazu stojí vysoký muž s bílými vlasy a dlouhým vousem. Vypadá divoce. Kdo je to? Johan Karl Svensson, který pocházel z Bohuslenu, západní části Švédska. Na Fidži mu říkali Charles the Savage – Divoký Kalle Jeho život byl pozoruhodný.

Souostroví Fidži bylo objeveno v polovině 17. století. V 70. letech 18. století se zde zastavil cestovatel James Cook, ale protože zdejší obyvatelé byli kanibalové, nezůstal zde.

Do jižního moře připlouvalo mnoho dobrodruhů a těch, kteří šli za štěstím a bohatstvím. Jedna část obchodovala s otroky, druhá se santalovým dřevem, které převážela do Hongkongu. V roce 1806 se plavil jižním mořem Švéd Karl Svensson na anglické pirátské lodi. Zastavil se na ostrově Tonga. Zdejší obyvatelé byli uchváceni jeho bohatým rudým vousem. Náčelník ho schoval a ukazoval ho jako pozoruhodnost ostrova. Za jeho spatření se muselo platit. Cenou byli šneci, kanoe nebo jiné věci, které náčelník chtěl. Vous Karla Svenssona zachránil. Všechny ostatní kamarády z lodě ostrované snědli.

Karl Svensson pochopil, že se nemůže stále spoléhat na svůj vous a když připlula k ostrovu Tonga loď z Anglie uprchl na ní. Nikdy se nedozvěděl co je to za loď, ale podezíral kapitána, že obchoduje s otroky. A skutečně, na lodi se nacházely zbraně a v pokladně spousta peněz. Brzy se loď připlula k ostrovu Ngau, kde ztroskotala. Námořníci se dostali se do zajetí i s nákladem zbraní, střelného prachu a penězi. Peníze ale ostrovany nezajímaly. Zbraně nebylo možné použít, protože střelný prach byl mokrý. Chtěli vědět, jak se zbraně používají. Karl Svensson, který se naučil řeč na ostrově Tonga, zjistil, že se zde mluví stejnou řečí a přislíbil domorodcům, že je naučí střílet. A zase si zachránil život, jeho kamarády ostrované jednoho po druhém snědli.

Jednou vypukla válka mezi obyvateli ostrova Ngau a sousedním Viti Leva. Karl Svensson vzal zbraň a plul s válečníky z Ngau na nepřátelský ostrov. Když se na moři válečníci setkali a nepřátelé spatřili velkého muže s rudým vousem, spustili válečný pokřik a strašně vystrašení pádlovali co mohli nejrychleji domů. Po této příhodě se brzy po ostrově rozneslo, že Karl Svensson pomohl králi zvítězit a stal se populárním. Švéd nakupoval a prodával santalové dřevo a brzy z tohoto obchodu zbohatl. Stal se nejmocnějším mužem na ostrově a nyní se mu říkalo Kung Charles the Savage – Král Karel Divoký. Zakázal ve své oblasti lov lidí. Oženil se s mnoha ženami z bohatých rodin a zplodil mnoho dětí, které učil zpívat švédské písně a tance z oblasti Bohuslenu.

Karl Svensson byl ovšem vášnivý hráč a tak se stalo, že mnoho svých žen prohrál. V r. 1813 připlula na Bau loď z Irska. Karl Svensson se s ní plavil na jiný ostrov, aby zde nakoupil santalové dřevo. Ale ostrované se nehodlali svého dřeva vzdát, bylo těžké s nimi uzavřít obchod. Kapitán nechal jejich vesnici vypálit a zabavil kanoe. To neměl dělat. Ostrované se chtěli pomstít a zabít je. Aby se zachránili, kapitán a Karl Svensson se vyšplhali na jeden skalní útes. Ale dlouho tam sedět nemohli. Zabili mnoho nepřátel, ale stále noví přicházeli. Když jim došlo střelivo, rozhodl se Karl Svensson, že se pokusí dojednat s ostrovany příměří. Bohužel opustil své místo na skále a slézal dolů, kapitán odmítl a zůstal. Karl Svensson byl zajat a utopen. Tělo bylo rozčtvrceno, nohy použity jako nářadí, jeho lebka sloužila jako nádoba na pití. Zdejší král ostrova se bál, že některý ze synů Karla Svenssona by se mohl stát králem, a proto nechal všechny zavraždit. Dcerám daroval život. Na Fidži je mnoho těch, co jsou s Karlem Svenssonem příbuzní. Měl 150 dětí.

 přeložila Marta Janíková, 10. 3. 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  2,25   hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.848 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.141 sec. • www.severskelisty.cz • 18.117.138.44
file v.20230419.185158 • web last uploaded 20231105.233934
2017:255 • 2018:141 • 2019:123 • 2020:102 • 2021:74 • 2022:98 • 2023:40 • 2024:12