znak SLSeverské listy

           

 

Saunování prospívá duchu i tělu


foto finland.fi

ilustrace Virtual Finland

ilustrace Virtual Finland

ilustrace Virtual Finland

foto www.saunaheinola.com

Finská sauna

„Jednou z metod zdraví nejen udržující, ale i vytvářející je potní koupel v suchém a horkém vzduchu občas zvlhčeným parním nárazem.“ Jistě výstižná a trochu archaicky znějící definice saunování – oblíbené zdravotní společenské aktivity domorodců v severních oblastech Evropy.

Sauna udržuje zdraví

V našich zeměpisných šířkách to není zdaleka tak rozšířený zvyk, i když se zde v posledních desetiletích zabydluje. Ve větší míře se u nás sauny objevily nejprve jako součást hotelových a léčebných komplexů. Lidé je chápali a využívali nejčastěji na doporučení lékařů. Jen pomalu začal našinec přijímat saunu jako způsob osobní hygieny a uvolnění. Díky otevření hranic se lidé dozvídali o účincích saunování mnohem víc a přáli si mít saunu doma. Podnikavci nelenili a začali do České republiky dovážet privátní modely, které si lidé mohli montovat do svých domovů. Časem vznikli také tuzemští výrobci.

Trocha historie nikoho nezabije

Než se zaměříme na privátní saunování, podívejme se zpět do minulosti, abychom pochopili význam této koupele. Archeologické nálezy a písemné doklady potvrzují, že potní koupele znali národy na celém světě, především praobyvatelé Asie, severní a střední Ameriky a Evropy. Zřejmě už pračlověk Janeček v mladší době kamenné věděl, že pravidelným přehřátím těla bude lépe odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám.

Horkovzdušné koupele prodělaly samozřejmě během tisíciletí mnohé proměny. Podoba saun se vyvíjela od vyhřátého koutu jeskyně přes jámy zakryté surovými kůžemi a později jednoduché sruby až po moderní montované prvky z kvalitního dřeva  s vynikající izolací z minerálních vláken. Uvnitř byly původně ohněm rozpálené kameny, které se polévaly vodou z kožených vaků, dnes jsou vyhřívané elektronicky ovládanými kamny.

Traduje se, že sauny pochází z Finska, kde dodnes patří k charakteristickým znakům. Někdo zase tvrdí, že pocházejí z Ruska – slavná ruská parní lázeň (baňa) je všudypřítomná. Na saunu také velmi často narazíte v pobaltských republikách.

Ve Finsku se ale sauna pasovala na každodenní samozřejmost i společenskou záležitost. Lidé tu saunování berou jako přechod z všedního dne ke svátečnímu a přechod od práce k odpočinku. Saunu mají Finové opravdu všude, dokonce i v parlamentu.

Nejstarším zachovaným dokumentem popisujícím existenci finské sauny je kronika kyjevského Nestora z roku 1112, kde jsou popisovány dřevěné horké koupele, ve kterých se lidé šlehají proutěnými větvičkami a polévají studenou vodou. Známé jsou jako dřevěné domy postavené pod úrovní terénu, vyhřívané otevřeným bezkomínovým ohništěm obloženým kameny, tzv. kouřové sauny. Později se z bezpečnostních důvodů přešlo k používání komínových saun s klasickým odvodem dýmu a v dnešní době je tento typ nahrazen saunou vytápěnou elektrickým proudem.

Vliv na lidský organismus

Pobyt v sauně má na lidský organismus velmi dobrý vliv. Ze všech účinků připomeňme alespoň některé z nich. Zklidňuje činnost srdce, dýchání se prohlubuje a uvolňuje, ustupují bolesti kloubů a svalů, regenerují se zažívací orgány a stěny mozkových cév a také ustupují migrény. Sauna uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost apod.

Saunováním dochází k silnému okysličení těla (rozšíření kožních cév) a tvorbě protilátek, pocením se z těla dostávají škodlivé látky. Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem růstu obranných schopností organismu, zlepšují se nervově-cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy. Nesprávným postupem při koupeli muže naopak dojít k narušení neurovegetativních funkcí. Nutné je také připomenout, že saunu nesmí navštěvovat nemocný člověk, protože každé další zatížení oslabeného organismu může průběh choroby zhoršit.

Saunu i domů

V současné době přestává být zařízení a provoz sauny záležitostí zvláštních a zdravotních komplexů. Bez větších problémů si ji můžete pořídit domů. Ideální jsou pro tyto účely rodinné domky či víkendové chaty a chalupy. Existuje i možnost, že si ji zřídíte přímo doma. Ostatně sauna je na finských sídlištích často součástí běžné občanské vybavenosti domu.

Saunu si můžete pořídit jako samostatnou zděnou nebo dřevěnou stavbu. V bezprostřední blízkosti by měl být bazének nebo přírodní možnost koupání. Samostatná rodinná sauna je zpravidla pro 4 osoby a její velikost je 1,5 až 4 m², respektive 3 až 8 krychlových metrů. Kromě toho je třeba počítat s místem na převléknutí, očistu těla (sprchování) a ochlazení (bazének). Většinu nákladů tvoří výroba a uchování tepla (saunová kamna, izolační materiály atd.), vyhřívá se buď zvenku nebo zevnitř dřevem nebo elektřinou.

Stále oblíbenější se u nás stává sauna jako součást bytu. Užívání je pohodlnější, nemusíte opouštět dům a máte většinu věcí po ruce. V tom případě je vhodné umístit saunu na venkovní stěnu bytu aby se snadno větrala. Z praktických důvodů se pak navrhuje přímo do koupelny nebo do její těsné blízkosti. V každém případě musí mít podle finských pravidel obě části vlastní okno, sprcha se využívá společně. Avšak je-li dostatek prostoru, pak je výhodné mít sprchy dvě – jednu pro používání k saunování a jednu standardní v koupelně. Stejně tak se k sauně doporučuje samostatná toaleta a vlastní šatna.

Pavel Dobrovský, zdroj: tvujdum.cz, 17. července 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,75   hodnoceno: 8 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.360 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.137 sec. • www.severskelisty.cz • 18.191.46.36
file v.20230419.185836 • web last uploaded 20231105.233934
2017:264 • 2018:163 • 2019:128 • 2020:113 • 2021:144 • 2022:92 • 2023:40 • 2024:11