znak SLSeverské listy

           

 

10. Dny Evropského filmu 2003

Praha   6. – 16. 3. 2003
Brno   17. – 27. 3. 2003

Jubilejní desátý ročník festivalu současných evropských filmů proběhne ve dnech 6. až 16. března 2003 v Praze a 17. až 27. března 2003 v Brně. Stejně jako se rozšiřuje Evropská unie, rozšiřuje se i nabídka našeho festivalu. Kromě toho, že z centra města pronikáme do necentrálních částí Prahy, konkrétně do žižkovského kina Aero, které letos přibývá k již tradiční Lucerně, expandujeme v podobě „Ozvěn“ i dále do Čech a na Moravu. Vedle desetidenní brněnské části přehlídky, jež je součástí oficiálního programu DNŮ EVROPSKÉHO FILMU již od roku 1995, se část programu objeví v podobě Ozvěn 10. DEF v Ostravě, Olomouci a Plzni.

Filmy

Geograficky pestrý festivalový program letos čítá 42 celovečerních a 9 krátkých filmů, letos poprvé nejen ze současných, ale i z budoucích členských zemí Evropské unie (včetně koprodukcí s dalšími zeměmi. Celkem se na produkci uváděných filmů podílelo 35 zemí).

Festival slavnostně zahájíme v Lucerně předpremiérou koprodukčního snímku Boží zásah (Intervention Divine) (r. Elia Suleiman, 2002, Francie / Maroko / Německo / Palestina). Film získal mimo jiné i Evropskou filmovou cenu 2002 za nejlepší film, Zvláštní cenu poroty na MFF Chicago 2002 a Zvláštní cenu poroty a Cenu FIPRESCI na festivalu v Cannes. Není bez zajímavosti, že Suleimanův Boží zásah je první palestinský film, který se kdy v canneské soutěži objevil.

Palestinský scenárista, režisér, herec a publicista Elia Suleiman (*1960, Nazaret) žil 12 let v New Yorku, kde přednášel na nejrůznějších univerzitách. V Americe vznikly jeho 2 krátké filmy Introduction to the End of an Argument (Úvod do konce argumentů, 1991) a Homage by Assassination (Pocta atentátem, 1992), za něž získal nejrůznější mezinárodní ocenění, například Rockefellerovu cenu 1993. Po návratu domů v roce 1994 založil na žádost Evropské komise Fakultu pro film a média na univerzitě Bir Zeit v Jeruzalémě. Návrat do rodné země, původně zamýšlený jako cesta k hledání vlastních kořenů, nakonec vedl především k touze zjistit, co to vlastně znamená být Palestincem. Úvahy vyvrcholily autorovým celovečerním debutem, vysoce ceněným snímkem Chronicle of a Disappearance (Kronika zmizení), za nějž získal cenu za Nejlepší debut na MFF v Benátkách 1996. Boží zásah je Suleimanův druhý celovečerní film.

Slavnostní zakončení 10. Dnů Evropského filmu proběhne 16. března opět v Lucerně. Diváci uvidí další velkou koprodukci – film Sladkých šestnáct let (Sweet Sixteen) (r. Ken Loach, 2002, Velká Británie / USA / Německo / Španělsko) – také tento film je ověnčen významnými mezinárodními cenami (např. z MFF Cannes 2002 za nejlepší scénář, Evropská filmová cena FIPRESCI).

Své filmy přijedou uvést tito hosté: Fatmir Koçi z Albánie (režisér, Tirana v roce nula), Benedict Neuenfels z Německa (kameraman, Skála), Arvo Iho z Estonska (režisér, Karu Süda – Medvědí srdce), Gergely Pohárnok (kameraman, Škyt), Kristijonas Vildžiūnas (režisér, Nájemní smlouva) a samozřejmě náš Zdeněk Tyc (režisér, Smradi), Benjamin Tuček (režisér, Děvčátko) a několik herců k těmto filmům.

22 uváděných filmů je oceněno národními a mezinárodními cenami. Kromě oceněných celovečerních filmů letos uvádíme i krátké snímky, které získaly ceny na mezinárodních festivalech: britský At Dawning (Nad ránem, r. M. Jones) získal na Berlinale 2002 Zlatého medvěda za nejlepší krátký film a cenu za nejl. kameru na Festivalu krátkých filmů v Capalbiu a maďarský krátký film Eső után (Po dešti, r. Pétér Mészáros) získal Zlatou palmu za nejlepší krátký film na MFF v Cannes 2002. Nejoceňovanější z krátkých filmů, které letos uvádíme, je polský krátký film Męska sprawa (Mužská záležitost, r. S. Fabicki), který získal cenu za nejlepší krátký film na MFF V Drážďanech 2002, na MFF krátkých filmů Clermont-Ferrand získal 4 ceny, na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v New Yorku 2001 hlavní cenu a v roce 2001 byl nominován na Oscara.

Beseda u kulatého stolu

V rámci festivalu se uskuteční i tradiční beseda u kulatého stolu, vlastně hned dvě: ta v Praze bude 10.3. v 10 hodin v ICEU, Rytířská 31, na téma Pixely, kódy a kabelové kino – audiovize v digitálním věku, ta v Brně pak 17.3. ve 14 hodin v Malém sále B. Bakaly, Žerotínovo nám. 6 na téma Včera bylo pozdě – filmová výchova v ČR.

Maraton evropského filmu

10. výročí Dnů evropského filmu se bude slavit i na Maratonu evropského filmu, celonočním víkendovém promítání pro nenasytné filmové maniaky. V kině Aero budou od sobotní (8.3.) půlnoci do nedělního rána promítnuty ne obvyklé tři, ale dokonce čtyři filmy, mezi nimiž se objeví lahůdka, kterou budou mít diváci možnost shlédnout právě jen na Maratonu, a to sestřih francouzských erotických filmů z 20. let, film Polissons et galipettes. Žízeň maratonských diváků bude zdarma hašena nealkoholickými nápoji od našeho laskavého sponzora Rauch Praha s.r.o., drobnými dárky přispěje též Prague International Marathon.

Soutěž

Soutěživí diváci se mohou zúčastnit hlasování o nejlepší film na internetových stránkách www.dokina.cz. Vylosovaný divácký výherce dostane pozvánku na slavnostním zakončení 16. března v Lucerně.

Pořadatelé a sponzoři

10. DNY EVROPSKÉHO FILMU pořádají velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí EU, Delegace Evropské komise v České republice, Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR za podpory těchto institucí: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Kulturní a informační centrum města Brna, Magistrát statutárního města Brna, Multikino 93, Lucerna-Barrandov s.r.o. a Eurimages

Hlavním partnerem festivalu je CAC LEASING, hlavními mediálními partnery pak Česká televize a Rádio 1

tisková zpráva festivalu 5. března 2003

O festivalu

www.eurofilmfest.cz

Dny evropského filmu vznikly díky nadšení několika zastupitelů evropských zemí v České republice, kteří na počátku 90. let, kdy místní filmová nabídka nebyla zdaleka tak pestrá jako dnes, toužili ukázat divákům v Česku to nejlepší, co se na poli kinematografie v Evropě té doby urodilo. S minimálním organizačním i technickým zázemím tak stvořili filmovou přehlídku, která zaznamenala poměrně vysoký ohlas diváků a ukázala, že akce podobného typu českého diváka lákají. Již od roku 1994, vždy na jaře, je divákům v Praze a od roku 1995 i v Brně předváděno přes třicet nejnovějších, nejzajímavějších a nejoceňovanějších filmů ze zemí EU a z České republiky.

U příležitosti 10. výročí festivalu a vpředvečer vstupu dalších států do EU se nabídka rozšiřuje i o filmy z těchto zemí. Kromě Prahy a Brna, na jejichž kulturní scéně již Dny evropského filmu zdomácněly, budou mít letos možnost zhlédnout alespoň část programu i diváci z dalších českých a moravských měst – Ostravy, Olomouce a Plzně, kde proběhnou "Ozvěny Dnů evropského filmu." Do dnešní podoby se festival rozrostl díky trvale stoupajícímu zájmu filmových fanoušků a díky podpoře ze strany ambasád a kulturních institutů zemí Evropské unie, Hl. města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Festival se snaží nabídnout jak snímky, které ještě český divák neměl příležitost zhlédnout, tak filmy, které sice zaznamenaly pozitivní ohlas diváků na jiných filmových festivalech a přehlídkách, ale do české distribuce nebyly koupeny. České distribuční společnosti mají v nabídce stále více snímků ze starého kontinentu, kinematografie některých zemí se však k českému divákovi dostane jen zřídka, a to právě jen prostřednictvím filmových přehlídek či festivalů. A přitom zájem o evropské filmy evidentně trvá, ba stoupá – zatímco první ročník Dnů evropského filmu navštívilo 6.000 diváků, loni už do kin přišlo téměř 18.000 fanoušků evropské filmové produkce.

Dny evropského filmu mají i své tradiční speciality: "Maraton evropského filmu" – celonoční víkendové promítání pro nenasytné filmové fanoušky, či "Besedy u kulatého stolu" – diskuse s filmovými tvůrci z Evropy i z Česka, letos na téma "Pixely, kódy a kabelové kino – audiovize v digitálním věku", která se odehraje v Praze, a na téma "Včera bylo pozdě – Filmová výchova v ČR", která proběhne v Brně.

Živý kontakt mezi diváky a hosty, kteří přijíždějí uvést své filmy, je možný nejen na besedě, ale i po jednotlivých představeních, kterých se pozvaní tvůrci vždy rádi účastní.

Těšíme se, že využijete bohaté a pestré programové nabídky X. ročníku Dnů evropského filmu, abyste zjistili, co nového se děje ve filmové Evropě.

v Severských listech publikováno

Související články

Dny Evropského filmu – 28. 3. 2008
Potřinácté se můžeme těšit na evropské filmy – 25. 1. 2006
XI. dny evropského filmu – 10. 4. 2004
Dny Evropského filmu 2002 – 5. 3. 2002
Dny Evropského filmu 2002 – 28. 2. 2002
8. Dny evropského filmu – 18. 2. 2001
7. Dny evropského filmu v Praze a Brně – 20. 2. 2000

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.778 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 18.220.154.41
file v.20230419.185025 • web last uploaded 20231105.233934
2017:300 • 2018:162 • 2019:120 • 2020:61 • 2021:60 • 2022:50 • 2023:30 • 2024:7