znak SLSeverské listy

           

 

Švédsko a Ikea – rozhovor s Johannou Jelinek


foto 123people.com

Rozhovor s Johannou Jelinek, designérkou českého původu, vyšel tento týden v časopise Respekt. „V Ikeji spolu i svačíme“ – povídání o tom, proč chtěla být Švédka a proč nechce navrhovat drahý nábytek.

Narodila se a vyrostla ve městě Älmhult, kde sídlí nábytkářská firma Ikea. Pracoval tu už její otec a ona sama nastoupila do designérského oddělení hned po studiích. Johanna Jelinek (41) vystupuje podobně, jako se prezentuje její společnost – je vstřícná, ochotná a přátelská. Zarazí se, jen když dojde na kritiku jejího zaměstnavatele.

Celý rozhovor si můžete přečíst v časopise Respekt č. 44/2012

„Moji rodiče se sem přistěhovali v roce 1968, to jsem ještě nebyla na světě, na rozdíl od mého bratra, který je o tři roky starší… Vím jen, že tatínek potkal Ingvara Kamprada, zakladatele Ikey, na brněnském veletrhu a později se mu povedlo získat od něj pozvání. Tak se s maminkou prostě sbalili a rozhodli se, že se stěhují do Älmhultu, malého městečka uprostřed lesů, kde Ikea sídlí. Do Československa se vrátili až za dvacet let po pádu železné opony…“

„Älmhult je malé město a tenkrát jsme tam byli skoro jediní cizinci. Trochu jsem se za to styděla a chtěla jsem být Švédka, nechtěla jsem mluvit česky. Ve škole mělo každé dítě možnost učit se mateřský jazyk, ale já jsem absolutně nechtěla. Můj starší bratr ano, ale já jsem chtěla být Švédka jako ostatní lidé. Stávalo se, že mi doma něco říkali česky a já odpovídala švédsky.“


lampa od Johanny Jelinek

Spousta lidí vyhodila svůj starý nábytek a radši nakoupila mnohem méně kvalitní v Ikeji. „Každý si přece může vybrat, nikoho nenutíme, aby nakupoval v Ikeji. My nabízíme nábytek, který je docela levný, lidský, bezpečný. Nepřipadá mi to jak problém. Je ovšem pravda, že lidé často nedokážou ocenit tradiční kvalitu anebo si hodnotu starých věcí uvědomí, až když je pozdě. Netýká se to ovšem jen nábytku, zažili jsme to i v architektuře. Ve Stockholmu, Malmö, Älmhultu i v jiných městech se v šedesátých letech bourala městská centra. Zbourali staré pěkné domy a vystavěli si nové a ošklivé. A teď toho litujeme…“

Jak se dávají produktům v Ikeji jména? „Na to je velmi seriózní systém – tak třeba pohovky se jmenují po švédských místech, jídelní stoly po finských, záclony mají ženská jména a povlečení mají jména po rostlinách a drahokamech. Musí se ale při tom postupovat opatrně, protože ta slova mohou znamenat v různých jazycích odlišné věci. Všechno se musí kontrolovat. Proto je u nás jedna zaměstnankyně, která má na starosti právě jen pojmenování… „

„Švédsko je země, kde člověk může věřit lidem a věřit systému a člověk tu má pocit bezpečí. To je pro život velmi příjemné. Samozřejmě se to liší místo od místa a i samotné Malmö je velmi sociálně rozdělené a jsou tu místa, kde se žije dobře, a jiná, kde to tak příjemné a bezpečné není. Teď jsme se zrovna s rodinou přestěhovali do Starého Města, to je čtvrť pro život skoro ideální. Všechno je tam blízko, nejezdí tam auta nebo jezdí pomalu, protože uličky jsou na ně moc úzké. Můžu tam svoji šestiletou dceru poslat klidně samotnou do školy. Ale ve čtvrti, kde jsme bydleli donedávna, to tak nebylo – byla to moderní čtvrť s velkými ulicemi, všechno tam bylo velmi individualizované. Prostě se nedá říct, jaké je Švédsko jako celek, rozdíly jsou tu velké…“

In: Karolína Vránková, V Ikeji spolu i svačíme, Respekt č. 44/2012, 29. října 2012

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.851 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.098 sec. • www.severskelisty.cz • 3.138.200.66
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:282 • 2018:180 • 2019:205 • 2020:109 • 2021:116 • 2022:77 • 2023:37 • 2024:8