znak SLSeverské listy

           

 

Rusko vysílá do Arktidy další expedici 2011


ledoborec Rossija, foto RIA Novosti/Sergej Jaščenko

foto RIA Novosti/Olesa Aldušenko

Další expedice – a opět jde o suroviny. Expedice má podpořit jeho nároky na obrovské nerostné bohatství ležící na mořském dně.

Z murmanského přístavu dnes (5. července 2011) vyplouvá atomový ledoborec Rossija, který bude doprovázet vědeckou loď Akademik Fjodorov. Cílem vědecké mise je podle agentury RIA Novosti určení hranic ruského kontinentálního šelfu v Arktidě. Ledoborec se s výzkumnou lodí setká na západ od souostroví Země Františka Josefa, a společně budou pokračovat do oblasti Lomonosova štítu. Tam Akademik Fjodorov zahájí svoji práci.

Očekává se, že expedice bude trvat asi dva měsíce. Podobnou expedici uskutečnilo Rusko už před rokem, Akademik Fjodorov doprovázen ledoborec Jamal. A právě letošní expedice je jejím pokračováním té z loňského roku.

Moskva opírá svůj nárok na arktické zdroje o tvrzení, že Lomonosovův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu a že tedy Rusko má právo na jeho ekonomické využívání.

Ruský premiér Vladimir Putin před týdnem zopakoval, že Moskva se nevzdá svých nároků na podmořské hřbety Lomonosova a Mendělejeva v Arktidě a že bude své geopolitické zájmy hájit pevně a důsledně.

Agentura RIA Novosti uvedla: „podle Úmluvy OSN o mořském právu mají pobřežní státy svrchované právo zkoumat a rozvíjet přírodní zdroje na kontinentálním šelfu, který je rozšíření jejich území.“ Problém Rusů je však v tom, že okolní státy tak zcela neuznávají závěry ruských expedic není jim zcela jasné, zda a čeho jsou podmořské hřbety pokračováním.

A tak je hlavním cílem letošní expedice stanovení množství sedimentů na dně. Jejich tloušťka je další kritériem pro určení hranice kontinentálního šelfu Ruské federace. Podaří-li se Rusům dokázat, že hranice šelfu se nachází podél Lomonosova a Mendělejeva hřbetu, budou mít přednostní právo na těžbu ropy a plynu v této oblasti.

Podobný spor o využívání nerostných surovin vedlo Rusko i s Norskem, loni ale obě země po 40 letech sporů podepsaly smlouvu o rozdělení území v Arktidě. Rusové i Norové tak zde mohou těžit ropu a zemní plyn.

Na ruskou aktivitu ostatní státy reagují především vojenskou přítomností. „O to se snaží všechny státy. Posledních deset let jsme svědky velkého nárůstu počtu přeletů vojenských letadel nebo radarového a sonarového monitorování,“ řekl loni u příležitosti výpravy Akademika Fjodorova do Arktidy Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha. Důvod, proč se o Arktidu začíná svět zajímat ve větší míře až v této době, vysvětluje Romancov postupně se rozvíjejícím stupněm techniky a technologie. Jak sám tvrdí, napomohl i fenomén globální změny klimatu. „V souvislosti s ústupem ledovce se po dlouhých staletích uvažuje o tom, že by se touto oblastí mohla pohybovat velká plavidla bez permanentního doprovodu ledoborců,“ říká.

Po ukončení loňské expedice v říjnu 2010 uvedl ruský portál veřejné služby (Gosudarstennyje uslugi): „Expedice však dokončila pouze první etapu prací. V příštím roce (2011) plánujeme uspořádat obdobnou expedici s podobným rozpočtem 1,3 miliard rublů, geofyzikální a geologické studie budou trvat tři měsíce. V případě potřeby můžeme zorganizovat i třetí expedici.“

red – 5. července 2011
zdroje: ČTK, ČT24 (BAN), RIA.RU, rozhlas.cz, gosuslugi.ru


mapa: novinky.cz / Ondřej Lazar Krynek

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.646 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 3.138.125.2
file v.20230419.185020 • web last uploaded 20231105.233934
2017:232 • 2018:138 • 2019:117 • 2020:60 • 2021:84 • 2022:49 • 2023:41 • 2024:10