znak SLSeverské listy

           

 

Poslanec láká voliče v klingonštině



foto archiv Severských listů

Způsobů, jak oslovit voliče, je nepřeberné množství. Jedni sázejí na rozdávání balonků, druzí řeční na náměstích. Finský poslanec Jyrki Kasvi je vášnivým fanouškem sci-fi seriálu Star Trek, svou kampaň proto vede i v klingonštině, jazyce vesmírných válečníků Klingonů.

„Někdo to může považovat za rouhání míchat politiku a Klingony. Jiní ale říkají, že je dobře, když si politik umí ze sebe udělat legraci,“ vysvětlil důvody, které ho vedly k tomuto neobvyklému kroku.

Přiznává, že překlad jeho programu do klingonštiny byl trochu problematický, neboť tento jazyk údajně nemá výrazy například pro toleranci ani nezná řadu barev, včetně zelené. To byl možná hlavní kámen úrazu, neboť Kasvi kandiduje právě za finské Zelené.

qaSvI ngoch cherwI

yIrqI yIy yIy qaSvI oH pongwIje ej vInlan yejquvDaq jIjeS. pa DIvI SuDqu vIoS.
pevIl parmaq vIvoq. qo vIDub vIneH; motlhwI vIqaD vIneH; ngoch ngachlutaHvIS qechmey chu vIchel vIneH. jIHvaD Daj qechmeyvam: De nugh, vummeH mIw patlh, DuSaQa ngoch, oghmeH toDuj je; nIb Hoch ghotpu DuHmey ej pImwI cherghlu e vIqel je.
qaS Dochmeyvam vIneH: – ebmey jonlaH Hoch – tlhabluDI ngoynISlu je – roghvaH qum – rewbepu jIj nugh – wa Dol nIvDaq matayDI maQap – pImwI cherghlu

Michael Stanovský, 13. března 2007
zdroj: čtk, Lidové noviny, wikipedia, kasvi.org


Klingoni


Klingon worf
 
Klingon gorkon 

Klingoni (v klingonštině tlhIngan) jsou fiktivní humanoidní rasa ze seriálu Star Trek. Většina klingonů je obyvateli Klingonské říše, domovským světem této rasy je planeta QonoS. Dožívají se asi 150 až 170 let.

Podrobnosti o Klingonech, jejich databáze

Klingoni jsou vysocí a mohutně stavění humanoidi tmavé pleti. Mají tmavé vlasy, které stářím šediví. Jsou velmi domýšliví a přehnaně hrdí, ale hrdost je pro ně to nejdůležitější. Klingonské tělo obsahuje přebytečné orgány pro téměř všechny životní funkce (např. přebytečné žaludky). Tento charakteristický atribut známý jako braklul dává klingonskému válečníkovi nadměrnou výhodu v bitvě. Klingoni také mají tři plíce, osmikomorové srdce nebo dvoje játra. V případě poranění jednoho orgánu ho nahradí záložní. Na druhou stranu klingonská medicína není příliš vyvinutá.

Klingoni mohou mít potomky s příslušníky jiných druhů. K spojení DNA došlo s lidmi (Belanna Torresová – otec byl člověk), ale i s jinými druhy (např. Romulany).

Klingoni byli poprvé ve Star Treku spatřeni v díle TOS: Errand of Mercy. V té době ještě měli nevýrazná čela. To doznalo změny od filmu Star Trek: The Motion Picture, kdy byly zlepšeny techniky maskérů – Klingoni získali více výraznější vzhled. Tento fakt byl vysvětlen v seriálu Enterprise, v epizodách Affliction a Divergence: Klingoni se zmocnili genetického materiálu „vylepšených“, lidí, které geneticky upravil doktor Arik Soong, aby vytvořil dokonalejší lidstvo. Vylepšení dokázali porazit i Klingony a ti se rozhodli, že se pokusí vyvinout vlastní vylepšené. Při genetických pokusech s vylepšenými se mezi Klingony rozšířil lidský virus, pro Klingony smrtelný. Podařilo se sice nalézt vakcínu, ale milionům Klingonů zůstal lidský vzhled. Více než jedno století pak trvalo klingonské vědě, než potomkům takto postižených navrátila původní klingonskou podobu.

zdroj: voyager.cz, 13. března 2007

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.795 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.155 sec. • www.severskelisty.cz • 18.117.81.240
file v.20230419.185012 • web last uploaded 20231105.233934
2017:237 • 2018:159 • 2019:120 • 2020:74 • 2021:119 • 2022:61 • 2023:33 • 2024:12