znak SLSeverské listy

           

 

Umění plakat (Kunsten at græde i kor)








foto: © Final Cut Film Production 2006,
Søren Rønholt, Julie Kolbecková,
Hanne Hedelundová, Jannik Lorenzenová,
Rita Angela, Jesper Asholt,
Gitte Siem Christensen. All rights reserved.

Dánsko 2007, 106 min.
Režie: Peter Schønau Fog
Produkce: Thomass Steenderup
Scénář: Bo Hr. Hansen na motivy novely Erlinga Jepsena
Kamera: Harald Pålgard
Hudba: Karsten Fundal
Hrají: Jasper Ashold (otec), Hanne Hedelundová (matka), Jannik Lorenzen (Allan), Julie Kolbech (Sanne)

Dne 3. dubna 2008 vstoupí do českých kin dánské drama Umění plakat (v originále Kunsten at græde i kor, 2005), které natočil režisér Peter Schonau Fog na motivy románu dramatika a spisovatele Erlinga Jespena. Pohnutý příběh, jenž v sobě nese zřetelné autobiografické prvky, vypráví o rodině žijící v jižním Jutsku pohledem jednoho z jejích členů – jedenáctiletého chlapce Allana.

V žahavých chapadlech smíchu

Třebaže se jedná o mrazivé drama, jehož ústředním motivem je týrání dětí a citové vydírání, tvůrci díky své příslovečné severské mentalitě zpracovali látku v duchu filigránsky jemného černého humoru a snímek je renomovanými filmovými kritiky považován za nejvybroušenější diamant tohoto žánru posledních deseti let.

Krutá a bezútěšná realita dysfunkční rodiny s citově zákeřným otcem v čele získává totiž kvůli bezelstné a naivní Allanově výpovědi o chodu domácnosti na velmi působivé a silné emocionální přitažlivosti. Skrze jeho dětskou upřímnost vyvstávají otcovy činy spáchané na rodině v celé své sarkastické hrůze, a o to tvůrcům šlo.

„Když jsem ten román četl, říkal jsem si, že pokud ten příběh budu vyprávět stejně jako jeho autor, to znamená očima toho chlapce, podaří se nám ho podat tak, že si lidi troufnou dokoukat se na film až do konce,“ vysvětluje režisér Peter Schonau Fog. K poznámce, zda je vůbec etické tak vážné téma, jako je týrání dětí, zpracovat úsměvnou formou, zaujímá zcela jasné stanovisko. „Nechceme zlehčovat tragické téma. Naopak se snažíme podat ho tak, aby nad ním lidé začali přemýšlet a aby ho pochopili v co největší možné šíři. Někteří lidé si myslí, že jsem cynický filmař, který jen hraje na emocionální strunu. To ale opravdu není můj záměr.“

Humor spolu s osvětou

Stejně jako dříve román i film zaznamenal po svém premiérovém uvedení v Dánsku značný ohlas, který ani po letech neutuchá. „Vždycky po skončení tohoto filmu nastane v dánských kinech zvláštní tichá atmosféra. Určitě je to jeden z mála filmů, po němž diváci nenavážou na stejný rozhovor, který vedli před tím, než do kina přišli,“ říká režisér. „Dánským divákům se líbí a překvapivě má i velice dobré tržby. Dostali jsme za něj Cenu skandinávské rady (Nordic Council Prize) za nejlepší skandinávský film roku,“ dodává. Snímek byl poprávu zvolen za dánského vyslance na oscarovou soutěž.

Na jeho nesporném společenském významu se shoduje i český distributor, společnost Aerofilms. „Pláčem a vyhrožováním sebevraždou vydírá a zneužívá otec zbylé členy rodiny, manželka kryje jednání takového „uplakánka“ i na úkor jejich vlastních dětí. Mrazivý vhled do mechanismů toho, jak „dobrý“ pláč, citové vydírání a inscenované pokusy o sebevraždu rozkládají rodinu. Tento film neefektní, neskandalizující formou ukazuje rodinu žijící kdesi na dánském venkově – nelehká témata přitom režisér nahlíží dokonale průzračnou, čistou a strohou formou, aniž by ztrácel černočerný severský humor,“ vysvětluje zástupce distribuční společnosti Aerofilms Pavel Rajčan, proč bylo rozhodnuto snímek představit též českému publiku. Český distributor se rozhodl pojmout za patrona snímku Nadaci Naše dítě.

„Když jsme ten film viděli poprvé, naprosto nás zmrazil a uhranul. Když jsme pak přemýšleli, koho ze spřátelených organizací oslovit při jeho uvedení do českých kin, jako první nás napadla Nadace Naše dítě, jež mnoho let úspěšně bojuje proti skutečnostem ve snímku zobrazovaným,“ uvádí ředitelka společnosti Aerofilms Zuzana Pudilová. „Spolupráce s touto nadací je pro nás zcela logickým krokem – takhle ten film prostě jen neprojde českými kiny, ale s každým svým divákem byť i jen částečně pomůže podpořit aktivity Nadace Naše dítě,“ doplňuje. Z každé zakoupené vstupenky na film Umění plakat přispívá distributor částkou jedné koruny ve prospěch aktivit na ochranu dětí realizovaných nadací.

„Film Umění plakat jednoznačně doporučujeme k zhlédnutí. Citově je to velmi hluboký příběh. Přesně a citlivě vystihuje problematiku sexuálního zneužívání a psychického týrání dětí a dopad těchto hrůzných činů na všechny členy rodiny. Věříme, že jeho poslání naplní také onu osvětovou úlohu a doufáme, že vyvolá zájem u široké veřejnosti, a lidé budou k týrání a zneužívání dětí méně lhostejní,“ podotýká ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. „Problematika zneužívání a teroru páchaného na dítěti jeho nejbližšími je nesmírně palčivým jevem, bohužel častým i v českých rodinách,“ uzavírá Zuzana Baudyšová.

Zuzana Pudilová 10. března 2008

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.734 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.093 sec. • www.severskelisty.cz • 52.15.63.145
file v.20230419.185319 • web last uploaded 20231105.233934
2017:297 • 2018:165 • 2019:119 • 2020:81 • 2021:91 • 2022:136 • 2023:31 • 2024:10