znak SLSeverské listy

           

 

Rady na cesty do Finska v roce 1997

Pozor, článek je již zastaralý, publikovaný roku 1998 – dnešní ceny jsou někde jinde, navíc v eurech

Před odjezdem

S Finskem máme bezvízový styk. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba žádat o pobytové vízum, jehož vyřízení trvá (podle chytré knížky) asi týden. Nezkoušeli jsme to. Ta samá knížka praví, že Finové při vjezdu mohou požadovat částku 60$/os/den nebo ekvivalent v jiné konvertibilní měně (v době naší cesty byla 1 FIM asi 6,50Kč). Nevím, na nás nikdo nechtěl vědět, kolik peněz si vezeme…

Ještě jednou se nechávám inspirovat tou knížkou a řeknu vám, že do Finska je možno dovážet zboží v maximální hodnotě 1500 FIM. Z čehož smí být maximálně 15 kg potravin. U osob starších 20 let clu nepodléhá 200 ks cigaret nebo 250g tabáku, 2 l piva, 1 l tvrdého alkoholu, 1l vína nebo sektu. Do 20 let nesmíte dovážet alkohol vůbec. Pokud jedete autem, tak budete muset zaplatit clo za benzín dovážený v kanystru. Tak praví Kniha.

Samozřejmě jsme se pojistili proti všemu možnému, ale to je celkem váš problém a s Finskem to má málo společného, takže tohle téma vynechávám… Taky si pořiďte kartičku KMC, díky níž můžete získat slevy na ubytování v hostelech. Teoreticky by jí měli chtít vidět všude, prakticky jí po nás vyžadovali jen jednou.

VLAK

Jestli hodláte cestovat vlakem, opatřete si jízdní řád. Na rozdíl od našeho je to malinkatá knížečka, a je k dostání zdarma na nádraží, nebo v informačním středisku. Finská železniční síť je řídká (no spíš řiďoučká, možná ještě lépe „nejřidší, jakou si můžete představit“). A to že někam vedou koleje, ještě zdaleka neznamená, že tam i jezdí vlaky. A pokud jezdí, tak rozhodně ne tak často, jak je zvyklý zhýčkaný středoevropan.

Pokud jedete někam dál, můžete si ještě v Čechách koupit jízdenku Euro Domino. My jsme měli třídenní asi za 2000,- Kč. S ní se celkem levně můžete dostat na polární kruh a zpět a ještě vám den zbyde. (Nám zbyl tak dokonale, že mi teď visí na zdi. Grrr… )  Když si pro cestu na polární kruh vyberete noční vlak, můžete v něm celkem komfortně přespat. Vlaky jsou čisté a pohodlné, dokonce mají na každém sedadle polštářek, který je možné odepnout a vyspat se na něm. Prostě paráda. A ani se nemusíte bát o své věci. Fini si běžně nachávají na sedadlech mobily nebo walkmeny a jdou do jídelního vozu na večeři.

AUTOBUS

Autobusový jízdní řád je nepatrně rozsáhlejší, než vlakový, ale furt se pohodlně vejde do kapsy. Vydávají ho pro jednotlivé oblasti (např. Laponsko) a nejednou nám zachránil život (nebo alespoň pár set FIM). K dostání na adrese Oy Matkahuolto Ab. Cestování autobusem je dost drahé. Např. 6 km/1 FIM, 50 km/33 FIM, 100 km/61 FIM, 200 km/111 FIM, 1000 km/449 FIM. Kniha praví, že je možné si opatřit průkazku na studentskou slevu za 15 DEM+foto (opravdu je tam napsano DEM), protože autobusáci neuznávají kartu ISIC (vyzkoušeno).

AUTOSTOP

Párkrát jsme to zkoušeli, párkrát jsme i uspěli. Podrobnosti najdete v našem cestopisu.

LETADLO

Pokud přiletíte letadlem, nemusíte platit 40 FIM za speciální autobus z letiště do centra, když vás může odvést normální linkovej za 10 FIM. Na letišti si taky zadarmo můžete vzít mapu Helsinek, mapu letiště a spoustu dalších užitečnejch věcí. Třeba svoje zavazadla :-)

JÍDLO

Ve Finsku je jídlo drahý. Přesněji moc drahý. Člověka by až přešel hlad. Např. jogurt stojí kolem 2 FIM, pivo 10 FIM, chleba 5 FIM, dva litry nějakýho pití (Cola, Fanta) taky 10 FIM, něco na způsob dobrý vody tak 7 FIM. Kupodivu se tam dalo celkem levně (v poměru k ostatnímu) nakupovat ovoce (mandarinky, jablka,…).

HOSTELY

Pokud cestujete po hostelech, je dobré si vždy na následující den rezervovat flek v plánovaném místě přespání. Vždycky nám vyhověl recepční z hostelu, kde jsme zrovna spali, zavolal kam jsme chtěli a rezervoval nám místa. Škoda, že nám nikdy nevyšlo se tam opravdu dostat :-( Kompletní seznam hostelů můžete získat v SRM. Když si o něj napíšete nebo zafaxujete, pošlou vám ho až domů (včetně pár propagačních materiálů).

Že je záhodno mít sebou hostelovací kartičku KMC jsem už psal. Dá se na ní ziskat sleva kolem 15 FIM/os/noc, což při ceně 55 FIM/os/noc ve 12ti lůžkovém pokoji není zanedbatelné. Pokud chcete dvoulůžák, počítejte tak s 90 FIM/os/noc. Většinou je možné si připlatit použití sauny (1 FIM/os). Kuchyně bývá zdarma a někdy i vybavená jak hrncema, talířema a příborama, tak základním kořením & spol. No ale někdy taky ne…

Další poznatek z oblasti teorie hostelování je zákaz používání spacáku. Buď sebou máte mít vlastní povlečení na peřiny, nebo si toto musíte půjčit v recepci hostelu. My jsme se s vlastním povlečením tahali, a bylo nám úplně na h----. Nikdo nás samozřejmě nikde nebuzeroval, že spíme ve vlastních spácákách.

OSTATNÍ

Telefonovat co Čech můžete na účet volanýho pomocí služby Czech Direct našeho Telecomu. Stačí vytočit číslo 0800 110 420 a počkat, až se ohlásí spojovatelka. Tý řeknete svoje jméno a číslo kam chcete volat a ona vás spojí. Spojovatelka mluví česky a služba stojí 63,- Kč + poplatek za hovor podle mezinárodního tarifu. Všechno platí volaná strana a vás to nestojí ani fufník.

Nedoporučuju jezdit v Helsinkách načerno. Revizorů (zhusta taky revizorek) je tam jak nas---o. V metru nás kontrolovali dvakrát a v tramvaji třikrát (byla to okružní tramvaj, čili jedna trasa). Jaký jsou pokuty za jízdu načerno jsme radši nezkoumali ;-)

Michal Ludvig, 1. ledna 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,33   hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.501 • onln: 4 • robot ostatni • php: 0.104 sec. • www.severskelisty.cz • 3.133.131.168
file v.20230419.185039 • web last uploaded 20231105.233934
2017:299 • 2018:142 • 2019:146 • 2020:93 • 2021:86 • 2022:45 • 2023:30 • 2024:8